Towarowa: wolska aleja czy śródmiejska obwodnica?

Towarowa dziś
Towarowa dziś
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Towarowa dziśArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Przyjazna pieszym i rowerzystom, zielona, elegancka i nowoczesna. Taka jest Towarowa na wizualizacjach młodych architektów. Na razie jednak ich odważne pomysły nie przystają do oficjalnych planów miasta.

Inicjatywa przemyślenia na nowo ulicy Towarowej wyszła od deweloperów. To rzadkość. Troska i refleksja prywatnych inwestorów na temat miasta zwykle nie wykracza poza obręb działek, na których budują. Ale szefowie dwóch dużych firm - Ghelamco i Skanska - najwyraźniej doszli do wniosku, że autostradowy charakter Towarowej i chaotyczny rozwój okolicy, którego jesteśmy świadkami, nie podnoszą prestiżu i atrakcyjności ich inwestycji. Dlatego przyszli z propozycją do wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego.

W inicjatywę włączyły się m.in. Wolskie Centrum Kultury, Muzeum Woli i Muzeum Powstania Warszawskiego i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Chcieliśmy, aby ta dyskusja wyszła poza ramy dyskusji o planie miejscowym. Stąd formuła warsztatowa -tłumaczył Olszewski.

W efekcie sześć młodych pracowni architektonicznych stworzyło sześć koncepcji Towarowej. Tydzień temu napisaliśmy o nich na tvnwarszawa.pl, w sobotę autorzy zaprezentowali je mieszkańcom w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miejsce dla pieszych i rowerzystów

Prawie wszystkie projekty zakładają zwężenie arterii. Wyjątkiem jest tu praca zespołu R_ewolucja z SGGW, w której ulica pozostaje trzypasmowa i zachowuje swoją komunikacyjną funkcję, a wręcz zwiększa się jej przepustowość, dzięki wytyczeniu buspasa na torowisku tramwajowym. Najdalej w zwężaniu drogi poszła +48 Grupa Projektowa, która postuluje przerzucenie ruchu na jedną nitkę Towarowej i przeznaczenie drugiej na zieleń.

Pomysł na linearny park wzdłuż ulicy to również stale powracająca propozycja. + 48 postuluje także trzy zielone skwery: przy Kercelaku, na wysokości Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w okolicy ronda Daszyńskiego, gdzie niebawem wyrośnie nowe centrum handlowe porównywalne wielkością z Arkadią (w miejscu dzisiejszego Jupitera). Inwestor zapowiedział już odtworzenie placu Kazimierza Wielkiego od strony Miedzianej.

Grupa BudCud chciałaby miniparków także na dachu przyszłego centrum oraz na Srebrnej przed Muzeum Woli. Mimo braku fizycznej styczności, jedność Parku Laboratorium podkreślałaby zaprojektowana specjalnie z myślą o tych miejscach rodzina mebli miejskich.

R_ewolucja dostrzega potencjał w niezagospodarowanych klepiskach czy dzikich parkingach, które - nawet ze świadomością tymczasowości działań – można przekształcać w zieleńce.

"Wąska dzielnica biurowa"

Przemysław Chimczak (Cztery Pory Woli) podkreślał jak ważne jest zaangażowanie w zmiany prywatnych firm i "tworzenie z ich udziałem przestrzeni prywatno-publicznej, jak Rockefeller Center". - Na zasadzie wymiany: idziemy na jakieś ustępstwa np. zgadzamy się na więcej kondygnacji budynku, a w innych kwestiach dostajemy coś w zamian - wysokiej jakoś przestrzeń publiczną – tłumaczył. Podczas późniejszej dyskusji okazało się, że takie wiązane transakcje budzą wśród niektórych sprzeciw.

Kamil Miklaszewski z +48 przekonywał, że duże znaczenie dla jakości przyszłości Towarowej mają prostopadłe ulice. - Towarowa to ulica graniczna, prowadzi znikąd donikąd. Życie jest w prostopadłych ulicach. Dlatego należy obniżyć jej rangę, poprzecinać ją – argumentował i dowodził, że wieżowce należy stawiać tylko wzdłuż Towarowej ("dzielnica biurowa tak, ale wąska"), ale dalej ograniczać wysokość budynków i różnicować ich funkcję. – Aby uniknąć efektu Służewca – przestrzegał.

Miklaszewski opisał tez mechanizm psucia przestrzeni przez zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Plan pozwala budować wysoko, co wpływa na znaczny wzrost cen działek. Powstają na nich wysokie biurowce, które wypełniają szybko zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Pozostałe działki w okolicy pozostają puste, bo rynek nie wchłania już nowych biur, ale spekulacyjna wartość terenu została tak wywindowana, że nie opłaca się też budować nisko ani tym bardziej go sprzedawać.

Zmienią przebieg obwodnicy?

Dyskusja ta pozostanie akademicką, póki w ratuszu nie zapadną rewolucyjne decyzje. Bo, jak zauważył Marek Mikos, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, w strategicznych dokumentach miasta Towarowa pozostaje częścią obwodnicy śródmiejskiej, więc zmniejszanie jej przekroju byłoby z nimi sprzeczne.

Nadzieję na zmiany dał niedawno wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz, który na Twitterze przyznał, że urzędnicy pracują nad alternatywą dla obwodnicy w ciągu Towarowa-Okopowa, na rzecz al. Prymasa Tysiąclecia. "Towarowa przy obecnych planach zabudowy za 10-15 lat będzie ulicą śródmiejską jak dziś al. Jana Pawła II. Więc żadnych tuneli czy estakad" – napisał.

SZEŚĆ POMYSŁÓW NA TOWAROWĄ:

bako/ec

Pozostałe wiadomości

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl