To będzie raj dla melomanów. Podpisali umowę na centrum muzyczne


Pięć odnowionych budynków, wybudowana od podstaw sala koncertowa, między nimi ogród, a wszystko otoczone unoszącym się nad ziemią murem. Podpisano umowę na centrum muzyczne dla orkiestry Sinfonia Varsovia, które powstanie przy ul. Grochowskiej. - To najważniejszy projekt mojego życia - nie krył wzruszenia austriacki architekt Thomas Pucher.

Podpisy pod umową, która pozwala rozpocząć prace projektowe, złożyli w czwartek Thomas Pucher oraz Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.

- To bardzo muzyczny czas, właśnie rozdano nagrody w Konkursie Chopinowskim, zbiegło się to z końcem rozmów z architektem - zauważyła Hanna Gronkiewicz-Waltz i dodała, że finałowe negocjacje trwały sześć dni, a zakończono je chwilę przed wyjściem do dziennikarzy. Atelier Thomasa Puchera otrzyma 35,4 mln zł brutto (8 proc. wartości kontraktu).

Prezydent stolicy podkreśliła, że obiekt ma pełnić funkcje nie tylko stricte koncertowe, lecz także edukacyjne. Centrum ma być miejscem, w którym warszawiacy będą mogli spędzać wolny czas. - Inwestycja ta jest jednym z priorytetowych projektów Programu Rewitalizacji Pragi. To nie tylko budowa, a także wzmacnianie więzi społecznych - powiedziała.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że pierwszy koncert w nowym gmachu odbędzie się na początku października 2021 roku. - Z góry zapraszam - dodała.

Wizualizacja otoczenia zabytkowego budynkuAtelier Thomas Pucher / mat. prasowe

Koncepcja wyłoniona w konkursie

Siedziba Sinfonii Varsovii mieści się przy ulicy Grochowskiej 272, w dawnych zabudowaniach Instytutu Weterynarii, które urząd miasta - korzystając z możliwości pierwokupu - nabył od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w 2009 roku. Główny budynek to zabytek wybudowany w latach 1899-1900. Orkiestra urzęduje w nim od kilku lat, ale w ograniczonym zakresie. Brak umowy z architektem wstrzymywał poważne prace budowlano-remontowe. Warunki są spartańskie.

Projekt wyłoniono w 2010 roku w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Choć wpłynęło na niego aż 138 prac, koncepcję austriackiego biura wybrano jednogłośnie. Niestety, z powodu kryzysu finansowego powędrowała na półkę.

- Były trudne momenty, ale nigdy nie straciłem nadziei, nie przestałem wierzyć, że zostanie zrealizowany - przyznał Thomas Pucher. - Dla mnie, jako architekta, to wyjątkowy moment. Nie codziennie podpisuje się kontrakt życia. Chcemy, żeby ten budynek był ikoną zapamiętaną na lata, na dekady - opowiadał.

- Główną funkcją budynku pozostanie muzyka i koncerty, które jednak mają miejsce na ogół przy szczególnych okazjach. Za dnia gmachy koncertowe pozostają zamknięte. Chcemy, żeby w tym przypadku było inaczej, więc zaplanowaliśmy stworzenie także przestrzeni otwartych dla mieszkańców, gdzie będą mogli się spotkać, spędzać czas, a także uczestniczyć w warsztatach muzycznych - dodał.

Grochów lepszy niż Salzburg

Społeczny wymiar inwestycji podkreślał także dyrektor orkiestry. - Naszą obecność w tej uboższej w instytucje kultury części Warszawy traktujemy nie tylko jako rewitalizację murów, ale i rewitalizację tutejszej społeczności. Wierzymy, że muzyka jest świetnym narzędziem do budowania wspólnoty – tłumaczył Janusz Marynowski.

Ten proces już się rozpoczął. Od 2010 roku w gmachu przy Grochowskiej organizowano koncerty kameralne, warsztaty dla dzieci i inne działania edukacyjne. Łącznie to ponad tysiąc wydarzeń, w których uczestniczyło ok. 90 tysięcy słuchaczy.

- W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy cykl Recitali Chopinowskich, w których wystąpiło 23 pianistów, uczestników Konkursu Chopinowskiego, w tym laureat II nagrody, Kanadyjczyk Charles Richard-Hamelin. Chcieliśmy umożliwić mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy włączenie się w to wspaniałe święto muzyki. Jak zwykle publiczność nas nie zawiodła - opowiadał Marynowski. I podkreślił, że wszystkie koncerty były darmowe, dlatego kwestia finansowa nie była dla nikogo barierą. Melomani szczelnie wypełniali salę i korytarz. Tę niezobowiązującą atmosferę doceniali także pianiści.

- Ludzie z Grochowa cenią to, że robimy coś dla nich. Mówią "Sinfonia Varsovia to nasi, są z Grochowa". Być może dla wielu z nich to jedyna szansa na kontakt z żywą muzyka klasyczną. Koncerty tutaj sprawiają nam większą przyjemność niż kolejny koncert w Salzburgu - zdradził dyrektor Marynowski.

W czwartek podpisano umowęRafał Motyl / UM

Dogonić Katowice i Wrocław

Harmonogram prac przewiduje, że do marca 2017 roku powstanie dokumentacja projektowa rewitalizacji pięciu istniejących budynków i budowy nowej sali koncertowej. Na podstawie tego projektu złożony zostanie wniosek o pozwolenia budowlane. Realizacja robót budowlanych planowana jest na cztery kolejne lata. Przed inwestorem i wykonawcą spore wzywanie, bo miasto zakłada takie etapowanie budowy, aby budynki cały czas mogły służyć muzykom i administracji. Na koniec między budynkami powstanie ogród francuski, a całość kompleksu zostanie otoczona wysokim murem, który jednak będzie miał trzymetrowy prześwit w dolnej części.

- Kompleks budynków oraz ogród poświęcony będzie w dużej mierze sztuce muzyki, będą się tam również odbywały wydarzenia z innych dziedzin. Powstanie bardzo nowoczesna sala na 1800 miejsc - czyli dobry standard, który w Polsce już się stosuje, jak w przypadku siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tworzą one ruch turystyczny, ściągają mieszkańców do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, budują zamówienia kompozytorskie, artystyczne - skomentował Tomasz Thun-Janowski, dyrektor biura kultury w ratuszu.

Światowa wizytówka Warszawy

Orkiestra Sinfonia Varsovia to jedna z czołowych polskich orkiestr. Powstała w 1984 r. z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, Franciszka Wybrańczyka i Yehudiego Menuhina, w oparciu o Polską Orkiestrę Kameralną. Przez lata występowała w najbardziej prestiżowych i największych salach koncertowych na świecie, jednocześnie pozostając bez własnej siedziby w Warszawie. Tułała się po kinach i teatrach, przez pewien czas rezydowała w technikum kolejowym na Szczęśliwicach.

Kilka lat temu miasto postanowiło zbudować przy Grochowskiej tymczasową salę koncertową w namiocie. Pomysłu nie udało się jednak zrealizować. Czytaj więcej o ten temat.

Niedokończona inwestycja z lotu ptaka
Niedokończona inwestycja z lotu ptakaKontakt 24

Piotr Bakalarski/PAP

Pozostałe wiadomości

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl