Tłumy stanęły w kolejce po sztukę

Noc Muzeów w WarszawieTVN24

Ponad 250 placówek – m.in. muzea, galerie, pracownie, instytucje państwowe - biorą udział w tegorocznej warszawskiej edycji Nocy Muzeów. 14 maja można zwiedzać muzea i galeria, ale także miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających. Jest też okazja do podróży "ogórkiem".

Jak co roku w Nocy Muzeów udział biorą m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Zamek Królewski, Zachęta czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dla zwiedzających otwarte będą też - cieszące się co roku dużym zainteresowaniem - Belweder, Sejm, Senat i kancelaria premiera.

Uzbrojenie i wojskowe samochody

W Nocy Muzeów udział bierze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W siedzibie instytucji zostanie pokazane umundurowanie, uzbrojenie oraz samochody, które na misjach w Kosowie, Iraku, Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie wykorzystują BOR i policja. Oprócz tego strażacy prezentują specjalistyczny sprzęt do poszukiwania osób zasypanych, używany podczas akcji ratunkowych po trzęsieniu ziemi na Haiti oraz w Nepalu. W wydarzeniach można też wziąć udział m.in. w resortach: Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja odbywa się również w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku świętuje 200. urodziny. W czasie Nocy Muzeów można m.in. zwiedzić gabinet rektora, Kampus Główny, ogród botaniczny czy uniwersyteckie muzeum.

Schron przeciwatomowy

Huta ArcelorMittal umożliwia zwiedzającym zwiedzenie schronu przeciwatomowego, który powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. i przetrwał do dziś w stanie nienaruszonym, z pełnym wyposażeniem. W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia oprócz koncertów i czytań odbywają się pokazy fotografowania szlachetnego - w technice mokrego kolodionu (ambrotypia) i ultrawielkoformatowej cyjanotypii. "Widzowie stworzą gigantyczny portret Yehudi Menuhina" - czytamy w przewodniku po Nocy Muzeów. W Centrum Bezpieczeństwa, które - jak podkreślają organizatorzy wydarzenia - "w roku szczytów NATO i Światowych Dni Młodzieży (...) zechce odwiedzić wielu mieszkańców", można zobaczyć m.in. Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Noc z serialami w NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny proponuje noc z serialami - "nowymi, ambitnymi tytułami, realizowanymi przez takie stacje jak HBO, Canal+ i Netflix" - która odbywa się w sali kinowej. Pokazom skandynawskich seriali kryminalnych, produkcji balansujących na granicy na granicy dokumentu i fikcji oraz obrazom poświęconym wpływowi technologii na człowieka towarzyszy dyskusja z udziałem krytyków filmowych. Fani motoryzacji przed Muzeum Czar PRL mogą podziwiać m.in. zabytkowe nysy 522, fiata 125p, fiata 126p, warszawę, wołgę i wartburga. W środku będą czekały na nich np. gabinet KC, typowe M1 z epoki i jedyny w Polsce saturator stacjonarny. Można także zwiedzić - jak w poprzednich latach - Zespół Stacji Filtrów im. Lindleya. W tegorocznym programie jest m.in. zwiedzanie wieży ciśnień i Muzeum Wodociągów i Kanalizacji oraz picie "kranówki" bezpośrednio po uzdatnieniu.

Teatry też otwarte

W akcji biorą udział także stołeczne sceny. W Teatrze Powszechnym otwarto Ogród Powszechny, w Teatrze Capitol odbywa się pokaz spektaklu "Następnego dnia rano", a w Klubie Komediowym odbywa się maraton improwizacji teatralnych. Przez 12 godzin - począwszy od 21.00 - występują wszystkie grupy grające w klubie. Otwarte są m.in. teatry Kamienica, Guliwer, Lalka, Polski, WarSawy i Studio.

W Noc Muzeów także instytucje religijne - np. synagoga im. Nożyków, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Trójcy, Cmentarz Żydowski i nowo otwarte muzeum Archidiecezji Warszawskiej - oferują gościom m.in. zwiedzanie swoich siedzib.

Jak wykuć podkowę?

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oferuje możliwość zrobienia własnych wydruków z linorytu i składu czcionkowego. W ruch wprawiona jest także zabytkowa maszyna korektorska. Natomiast w Muzeum Kowalstwa każdy chętny będzie może spróbować swoich sił przy kowadle, wykuwając drobny element z rozgrzanego do czerwoności żelaza.

Biblioteka Publiczna w swojej siedzibie przy Koszykowej zaplanowała szereg wydarzeń poświęconych postaci Stefana "Wiecha" Wiecheckiego. Odbywają się m.in. projekcje filmów i nagrań audio z fragmentami felietonów czytanych przez samego autora. Centrum Interpretacji Zabytku zaprasza zaś na projekcje propagandowego filmu "Warszawa 1952", będącego jednocześnie dokumentu powojennej odbudowy stolicy.

O latach 50. - kulturze, codzienności i modzie tamtych czasów - opowiadają goście Domu Spotkań z Historią. W Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek historia" odbywa się kolejna edycja festiwalu gier planszowych o tematyce historycznej.

W zeszłym roku 300 tys. osób

Wydarzenia odbywają się także w miastach sąsiadujących ze stolicą. W Villa la Fleur w Konstancinie Jeziornej można zobaczyć pokaz obrazów olejnych i rysunków autorstwa Henryka Epsteina z kolekcji Marka Roeflera, a w Muzeum Dulag 21 w Pruszkowie m.in. projekcję filmu dokumentalnego "Exodus Warszawy 1944" w reż. Grzegorza Szuplewskiego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Pruszkowianka pod batutą Adama Malcherka.

W tym roku w akcji biorą udział 252 placówki. Podczas ostatniej edycji imprezy stołeczne muzea odwiedziło ponad 300 tys. osób, z czego najwięcej - ponad 20 tys. - wybrało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 15 tys. gości zwiedziło natomiast Łazienki Królewskie, a 13 tys. - Muzeum Wojska Polskiego.

SPRAWDŹ WSZYSTKIE ATRAKCJE TEGOROCZNEJ NOCY MUZEÓW

Parada starych autobusów

O godzinie 12.30 z pl. Defilad wyruszy parada zabytkowych autobusów. Pokonają trasę: PL. DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – al. Armii Ludowej – Wawelska – Grójecka – pl. Narutowicza – Grójecka – Bitwy Warszawskiej 1920 r. – al. Prymasa Tysiąclecia – Kasprzaka – Prosta – Towarowa – Grzybowska – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Słowackiego – Włościańska – METRO MARYMONT.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych bezpłatnych linii. Będzie ich dziewięć od A do M. Linią A będą jeździć "ogórki". Tramwaje: Do ok. godz. 2.00 w nocy będą kursowały linie: 2, 4, 9, 13 oraz 33.

Autobusy: Do ok. godz. 2.00 będą kursowały linie: 116 oraz 507. Wybrane linie nocne będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością. Metro: Linie M1 i M2 będą kursowały do ok. godz. 3.00.

Mapa linii muzealnychZTM

CZYTAJ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNEJ NOCY MUZEÓW:

Zwiedzający w Muzeum Wojska Polskiego
Zwiedzający w Muzeum Wojska PolskiegoTVN24

PAP/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Oglądałem wielką stertę tych zdjęć i musiałem wybrać. Miałem wybrać te zdjęcia i ułożyć w jakąś historię, ale historię wszyscy znamy. Tutaj nie chodzi o pokazanie samej walki - mówił fotoreporter Chris Niedenthal, który był gościem programu "Wstajesz i wiesz", opowiadając o nowym albumie, który pokazuje 100 pokolorowanych fotografii z 1944 roku.

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

"Nie ma tutaj żadnego lukrowania. To jest po prostu kolor"

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-latka uwierzyła mężczyźnie, który do niej zadzwonił i podał się za pracownika "departamentu bezpieczeństwa”. Twierdził, że jej pieniądze zagrożone i należy mu je szybko przekazać na "przechowanie". Wykonała wszystkie polecenia.

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

24-latka uwierzyła pracownikowi "departamentu bezpieczeństwa". Oddała mu oszczędności i wzięła kredyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały ponownie częściowo otwarte. Są jednak liczne ograniczenia w poruszaniu się. Zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa.

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Łazienki Królewskie częściowo otwarte, apel do zwiedzających

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Przyleciał z Seulu, na lotnisku pokazał paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Okazało się, że w bagażu miał drugi, prawdziwy pakistański paszport. Pakistańczyk musiał wrócić tam, skąd przyleciał, czyli do Korei Południowej.

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Emiratczyk okazał się Pakistańczykiem. Musiał wrócić do Korei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Młody kierowca przyjechał autem do komisariatu policji w Radomiu, by sprawdzić swój stan trzeźwości. Okazało się, że miał w organizmie 0,7 promila alkoholu. Do domu już autem nie wrócił, stracił też prawo jazdy. Miał je od kilku tygodni.

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

18-latek chciał sprawdzić czy jest trzeźwy i stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl