Jeszcze kilka lat temu stał tu wyjątkowy Supersam, którego zburzenie w 2006 roku wywołało protesty i oburzenie. W jego miejscu stanął efektowny wieżowiec projektu prof. Stefana Kuryłowicza. W sobotę odbyło oficjalne otwarcie Placu Unii.
Budynek o nazwie Plac Unii zajął miejsce popularnego, szczególnie w w PRL-u, sklepu samoobsługowego, który powstał na początku lat 60. Wiele kontrowersji wzbudziło "wyczyszczenie" działki, na której stał Supersam. Unikatowa konstrukcja, doceniana na świecie, nie znalazła uznania w oczach konserwatora zabytków i budynek zrównano z ziemią.
Trzy poziomy handlu
Inauguracja kompleksu Plac Unii odbyła się w sobotę.
- Dużo osób przyszło na zakupy. Ciekawostką jest to, że w witrynach sklepowych zamiast manekinów są modelki. Parking podziemny nie jest jeszcze dostępny - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.
Część handlowa wieżowca ma trzy poziomy. Znalazło się miejsce dla dużego sklepu samoobsługowego (zachował nazwę Supersam), a także dla butików, restauracji czy kawiarni.
Na całą inwestycję złożyły się trzy połączone budynki - wieża z podium od strony Waryńskiego i dwa osobne skrzydła wzdłuż Puławskiej i Boya-Żeleńskiego. Między nimi powstały trzy wysokie na sześć pięter pasaże, łączące się w samym środku dawnego "serka". Przykryte są szklanym dachem o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych.
Otwarcie Placu Unii
Podziemny parking na 600 aut
Pod budynkiem powstał trzypoziomowy parking na ponad 600 samochodów. Najniższy poziom zarezerwowany będzie dla dojeżdżających do biur, najwyższy - dla części handlowej. Środkowy ma zmieniać funkcję zależnie od pory i dnia tygodnia.
Projekt Placu Unii został opracowany przez pracownię APA Kuryłowicz & Associates, pod przewodnictwem wybitnego, nieżyjącego już, polskiego architekta profesora Stefana Kuryłowicza.
WARSZAWA STRACIŁA SWOJEGO ARCHITEKTA - czytaj więcej o projektach Kuryłowicza.
lata/b
Wieżowiec "Plac Unii" już otwarty
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl