Tchną życie w Fabrykę Norblina, zabytkowy portal wyjmą przez dach

Wizualizacje zrewitalizowanej Fabryki Norblin
Wizualizacje zrewitalizowanej Fabryki Norblin
Źródło: Art Norblin

Biura, pasaże, kawiarenki, a także muzeum - tak po planowanej rewitalizacji ma wyglądać dawna Fabryka Norblina. Ale już teraz właściciel terenu przygotowuje się do przeniesienia zabytkowego portalu, by zwolnić przestrzeń pod poszerzaną ul. Prostą.

Spółka Art Norblin o swoich planach mówiła w środę. Na terenie dawnej fabryki, na dziesięciu poziomach powstaną biura, przestrzeń handlowa, usługowa i kulturalna. Dziesięć istniejących budynków ma być zachowanych, ale powstanie nowa, szklana zabudowa - nad zabytkowymi pozostałościami.

Na terenie przy ul. Żelaznej 51/53 znajdzie się też miejsce dla brukowanej uliczki, przy której będą kawiarenki, sklepy, pasaże oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina opowiadającego o przeszłości fabryki i związanych z nią ludziach. Tam trafi też zabytkowy portal, który musi być najpierw przeniesiony.

Zabytkowy portal

Portal wejściowy do Willi Norblinów ma ok. 3 na 4 m i waży 10 ton, powstał kilka lat po zbudowaniu samego budynku w 1891 r. Najprawdopodobniej później, gdy budynek zmienił funkcję na biurową przestał być używany. Teraz portal jest w złym stanie, a w związku z poszerzeniem ulicy Prostej i planowanym "obcięciem" jednego z budynków (tzw. hali 520 T), zostanie przeniesiony. Żeby mogło to się stać, został oczyszczony i zabezpieczony.

Jak zapowiada spółka Art Norblin, jeszcze w lutym portal zostanie przetransportowany dźwigiem przez dach i podczas budowy będzie czekał na swoje docelowe miejsce w ścianie nowej hali. W muzeum ma być wyeksponowany jako relikt.

"Czekamy na pozwolenie na budowę"

A kiedy rozpocznie się rewitalizacja całego terenu? - Oczekujemy na prawomocne pozwolenie na budowę, a samą budowę planujemy rozpocząć pod koniec roku. Potrwają dwa i pół roku – powiedział tvnwarszawa.pl, Artur Setniewski z Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

Zabytkowy portal

Przebudowa Prostej

Przed rozpoczęciem budowy II linii metra ulica Prosta - między ul. Towarową a al. Jana Pawła II - miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Był to jedyny wąski odcinek w ciągu ulic Świętokrzyskiej i Kasprzaka. Teraz jest przebudowywany - powstaną dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku; dodatkowe pasy powstaną w rejonie skrzyżowań.

Zmienić ma się też przebieg linii tramwajowej - znajdzie się ona w pasie między jezdniami. Ratusz zapowiada, że technologia wykonania torowiska w przyszłości pozwoli udostępnić je także dla autobusów. Po obu stronach rozbudowywanej ul. Prostej powstaną drogi dla rowerów oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przebudowa ulicy ma zakończyć się w drugiej połowie 2014 r. i będzie kosztowała 33,8 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJI

Przebudują ulicę Prostą

ij/ran

Czytaj także: