Tak zmieniła się Próżna

Mówi architekt Wojciech Popławski
Źródło: Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Zakończyły się prace budowlane w biurowcu Le Palais. Dwie kamienice z ulicy Próżnej otrzymały nowe elewacje, a na ich tyłach stanął całkiem nowy budynek. Największym wyzwaniem było połączenie starego z nowym.

– Przebudowa, nadbudowa, rozbudowa i bardzo precyzyjna konserwacja budynków przy Próżnej 7 i 9 – opowiada o pracach architekt Wojciech Popławski z OP ARCHITEKTEN. - Najtrudniej było połączyć wymagania konserwatorskie z wymaganiami współczesnych powierzchni biurowych – dodaje.

Efektem prac jest budynek, w którym po przejściu kilku kroków można się przenieść z XIX wprost do XXI wieku. – W kamienicy Próżna 9 zostało odtworzone mieszkanie jej właściciela, Zalmana Nożyka, fundatora warszawskiej synagogi. Kilka kroków dalej wnętrza są już całkiem współczesne – mówi Popławski.

Forum kultury i restauracja

Parter kamienic pozostanie otwarty. Znajdzie się tam m.in. Austriackie Forum Kultury, restauracja i kawiarnia. – Powtórzone zostaną funkcje, jakie kiedyś były w tym miejscu. Na parterze mieściła się restauracja Blumenfelda – wyjaśnia architekt.

Dużo kłopotów sprawiła historyczna fasada budynków. Została ona pieczołowicie zrekonstruowana. - W przypadku Próżnej 9 fasada nie istniała. Została precyzyjnie odtworzona w materiałach odpowiadających epoce – mówi Popławski.

Kamienice czynszowe przy ul. Próżnej 7 i 9 zostały wzniesione około roku 1880 w oparciu o projekt architekta Franciszka Braumanna. W czasie II wojny światowej budynki te wchodziły w skład Warszawskiego Getta. Po zakończeniu wojny działki i kamienice przeszły na własność Skarbu Państwa. W roku 1987 kamienice przy ul. Próżnej zostały wpisane do rejestru zabytków.

Budowa Le Palais trwała 18 miesięcy. Właścicielem kamienic przy Próżnej 7 i 9 jest austriacka firma deweloperska Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG.

Le Palais

wp//ec

Czytaj także: