Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Sześć zabytków na początek. Otwierają Park Miniatur

Najnowsze

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plMiniatury w parku Sowińskiego

Sześć nieistniejących już warszawskich budynków można będzie znów zobaczyć na własne oczy. Od soboty w parku Sowińskiego rusza Park Miniatur.

Park będzie czynny codziennie od 5 lipca do 31 października, w godzinach 10-19. Znajduje się w parku Sowińskiego przy ul. Elekcyjnej 17, na terenie wolskiego amfiteatru. Co można w nim zobaczyć?

- Na ciekawych historii czekają już: pałac Karasia z Krakowskiego Przedmieścia, Wielki Salon i Żelazną Bramę z Ogrodu Saskiego, budynek Giełdy Warszawskiej z ul. Królewskiej, Gościnny Dwór i Pałac Lubomirskich z roku 1970, gdy stał jeszcze po stronie północnej placu Żelaznej Bramy - wymienia Jarosław Zieliński, jeden z inicjatorów Parku Miniatur.

Makieta budynku Giełdy Warszawskiej zaprezentowana w kwietniu:

Pierwsza miniatura przedstawiająca Pałac Saski od kwietnia stoi już na placu Piłsudskiego tuż za grobem Nieznanego Żołnierza i na razie tam pozostanie.

- Przez duże gabaryty makiety nie przenieśliśmy jej na Sowińskiego. Pomyślimy o tym dopiero, gdy będziemy mieli stałą lokalizację - tłumaczy Zieliński.

Zobacz jak instalowano makietę Pałacu Saskiego w kwietniu:

Trwają ostatnie prace Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

"Potrzebujemy 3,5 hektara"

Park Sowińskiego jest bowiem jedynie tymczasowym miejscem. Docelowo makiet ma być około 50, a wokół nich mają powstać ogrody, dziedzińce, mosty, a na ulicach samochody, karety, dorożki i figurki postaci w strojach z epoki. A na to potrzebne jest miejsce.

– Na Woli będziemy do końca października, później nie wiadomo. Ciągle rozmawiamy z władzami miasta o miejscu na naszą inicjatywę, ale problemem jest głównie to, że potrzebujemy co najmniej 3,5 hektara, aby dobrze rozmieścić makiety i odtworzyć ich otoczenie - mówi Zieliński.

Znów do obejrzenia

Modele w parku miniatur wykonane są w skali 1:25, a ich budowa poprzedzona jest analizą dostępnych dokumentów historycznych - fotografii, rycin, map, pomiarów itp. W ten sposób powstają projekty architektoniczne, które następnie komputerowo przetwarzane są na trójwymiarowy obraz i drukowane w 3D.

Park ma być nie tylko gratką dla miłośników historii miasta i turystów. W pawilonie multimedialnym urządzane będą wystawy czasowe, projekcje i prezentacje, które uzupełnią edukacyjną warstwę programu. W zamyśle pomysłodawców park ma stać się alternatywą dla rodzinnego spędzania czasu w centrach handlowych.

O pomyśle stworzenia parku miniatur pisaliśmy już w marcu.

Zobacz co o parku mówił jego pomysłodawca Rafał Kunach:

jsy/r

Pomysłodawca o parku miniaturArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl