Szabla i tarcza Gronkiewicz-Waltz mają nowego właściciela

Warszawa

Urząd MiastaSzabla i tarcza z herbem przekazane na aukcję WOŚP

Ponad 3,5 tysiąca. Taką kwotą zakończyła się licytacja szabli i tarczy z wizerunkiem warszawskiej Syrenki. To dar Hanny Gronkiewicz-Waltz dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Przedmiotem licytacji są: szabla i tarcza z wizerunkiem warszawskiej Syrenki, które otrzymałam w 2006 roku, jeszcze jako kandydatka na urząd prezydenta m.st. Warszawy, od ówczesnego lidera Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska. Symbole te od ponad 11 lat wiszą na ścianie w moim gabinecie i pomagają codziennie podejmować setki trudnych i ważnych decyzji" - wyjaśniała w opisie licytacji prezydent miasta.

Aukcja zakończyła się w poniedziałek. Przedmioty udało się wylicytować za 3,5 tysiąca.

Pomoc dla noworodków

Celem tegorocznego finału WOŚP było pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Fundacja chce wyposażyć szpitale położnicze w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyło około 120 tysięcy wolontariuszy. Zbiórce pieniędzy towarzyszyły liczne imprezy, między innymi koncerty, wydarzenia sportowe i licytacje.

W ubiegłorocznym, 25. Finale, WOŚP zebrała 105 milionów 570 tysięcy 801 złotych i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W ciągu poprzednich 25. Finałów Orkiestra zebrała ponad 825 miliony złotych na wsparcie polskiej medycyny.

Rekordowy finał zbiórkiTVN24
wideo 2/15

kz/pm