Świętokrzyskiej otwarta. "II linia za nieco ponad miesiąc"

Świętokrzyska otwarta
Świętokrzyska otwarta
TVN24
TVN24Świętokrzyska otwarta

Pierwsze samochody wjechały na Świętokrzyską już koło godziny 21. Później oficjalnie otwarto całą ulicę. Od 22 można nią już jeździć w obie strony.

Przed godziną 21 pierwsze auta skręcały już z Jasnej w Świętokrzyską i jechały nią w kierunku Marszałkowskiej. W przeciwnym kierunku wyznaczonym pasem przejeżdżał rowerzysta. - Znaki zakazu powoli są zdejmowane, światła już działają, więc pierwsi kierowcy już z tego korzystają - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak.

Barierka zamiast wstęgi

Na całej ulicy do ostatniej chwili trwały prace. Otwarcie nastąpiło o 22:00. Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz nie przecięła wstęgi - odsunęła natomiast barierki. - Ja tego nie robię dla chwalenia się. Cieszę się, że Warszawa jest dynamiczna i tętni życiem. Wreszcie 70 lat później będzie miała centralny odcinek II linii metra - powiedziała prezydent.

Jak dodała, zależy jej na budowie kolejnych "11 stacji". Nie poruszyła natomiast kwestii daty uruchomienia II linii metra.

Kiedy pojedziemy?

Wcześniej z kolei wojewoda mazowiecki potwierdził, że nadzór budowlany ustalił harmonogram odbiorów i dopuszczenia do użytkowania centralnego odcinka II linii metra. W sumie do sprawdzenia jest 13 odcinków.

- Metrem pojedziemy za nieco ponad miesiąc. Trzymam kciuki, aby nic nie zawiodło – stwierdził wojewoda Kozłowski.

Wygląda więc na to, że pierwsi pasażerowie pojadą II linią metra w pierwszych dniach listopada. Prawie na pewno - przed wyborami samorządowymi.

Zupełnie nowa organizacja

Na Świętokrzyskiej od Ronda ONZ do Marszałkowskiej zwężono jezdnię do dwóch pasów ruchu w obu kierunkach, z dodatkowymi pasami do skrętów przy skrzyżowaniach. Natomiast od Marszałkowskiej do Kopernika, kierowcy mogą korzystać z jednego pasa ruchu w każdą stronę, również z pasami do skrętów. Na Świętokrzyskiej pojawiły się nowe przejścia dla pieszych, przystanki autobusowe i ścieżki rowerowe. Od Ronda ONZ do Nowego Światu powstało ponad 200 miejsc parkingowych.

Na Prostej drogowcy zlikwidowali wąskie gardło między Rondem Daszyńskiego a Rondem ONZ.

Wyremontowana Sokola jest pierwszy nowym odcinkiem Trasy Świętokrzyskiej na Pradze. Przez następne kilkanaście dni wykonawca będzie likwidował czasowe organizacje ruchu na ulicach wokół dawnych placów budów, np. na ul. Królewskiej, Grzybowskiej.

W środę wieczorem ruch ma powrócić na Targową. Na praskiej części al. Solidarności znikną zwężenia i tymczasowe przejazdy.

Ulice nad metrem okiem drona
Ulice nad metrem okiem dronaAGP Metro

bf/r

Pozostałe wiadomości