We wtorek sejmik mazowiecki zebrał się na ostatniej sesji bieżącej kadencji. Struzik powiedział dziennikarzom, że na 19 listopada zaplanowana jest pierwsza sesja sejmiku nowej kadencji.
Podkreślił, że współpraca koalicyjna między PO i PSL przebiegała bardzo efektywnie i sprawnie. Jak mówił, koalicja ta odpowiadała za województwo mazowieckie od 12 lat i jest to bardzo trwały układ koalicyjny. - Mam nadzieję, że najbliższe pięć lat też będzie w tych relacjach koalicyjnych, trwają rozmowy - powiedział Struzik.
Pytany, jak wyglądają te rozmowy wskazał, że "przede wszystkim poszukiwane są teraz dobre rozwiązania w tym układzie partnerskim z Koalicją Obywatelską". - Myślę, że te rozmowy zakończą się w ciągu najbliższych kilku dni, jestem optymistą - powiedział Struzik.
Dopytywany, czy wierzy, że to Koalicja Obywatelska i PSL będą rządzić w sejmiku, odparł: tak, myślę, że to, że 12 lat (...) współpracujemy, że ta koalicja spowodowała, że (Mazowsze - red.) to jest wiodący region w Polsce i w Europie uzasadnia to, żebyśmy kontynuowali tę misję".
Na pytanie, czy będzie kolejną kadencję marszałkiem, odparł: jestem kandydatem PSL na marszałka województwa mazowieckiego.
Radny sejmiku Radosław Fogiel (PiS) podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że to, kto będzie rządził w sejmiku, okaże się po głosowaniu na sesji nad wyborem zarządu województwa. Pytany, czy PiS prowadzi rozmowy i próbuje przekonać do siebie PSL, odparł, że "warto rozmawiać z każdym, komu leży na sercu dobro Mazowsza i chęć zrównoważonego rozwoju województwa".
Podkreślił, że kwestie personalne są wtórne. - W tym sejmikach, gdzie PiS nie ma bezwzględnej większości, oczywiście szukamy partnerów koalicyjnych, to jest normalny proces po każdych wyborach - powiedział radny PiS.
W wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego 24 mandaty zdobyło PiS, Koalicja Obywatelska – 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1. Wyniki oznaczają, że PiS nie będzie miało samodzielnej większości.
W 2014 roku w wyborach do sejmiku mazowieckiego wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19; jednak większość dającą władzę w sejmiku miało PO i PSL - razem dysponowali bowiem 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat w sejmiku przypadł w udziale SLD.
Zobacz, jak relacjonowaliśmy wybory samorządowe 2018:
Wybory kanał ogólny
Wybory kanał ogólny
PAP/mś
Źródło zdjęcia głównego: tvn