Stalowa deptakiem nie będzie, ale może się zmienić

Jakie zmiany czekają ulicę Stalową?
Jakie zmiany czekają ulicę Stalową?
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Jakie zmiany czekają ulicę Stalową?Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

- Nie chcemy zamykać Stalowej dla samochodów – zapewniają burmistrz Pragi Północ i wiceprezydent, dementując plotkę, jakoby ulica miała wkrótce stać się deptakiem. Ale przyznają, że Stalowa powinna się zmienić. Jak?

Plotka o tym, że władze Warszawy zachęcone weekendowym zamykaniem Ząbkowskiej, planują podobne rozwiązanie wdrożyć na Stalowej krąży po Pradze od kilku dni. Jak to zwykle bywa, wiadomość przekazywana jest z ust do ust i z dnia na dzień jest coraz bardziej zniekształcona. Dziś ciężko dociec jakie miała źródło.

"Trudne do realizacji"

- Powiedziałem na jednym ze spotkań, że Stalowa powinna być bardziej miastotwórcza, może ktoś mnie źle zrozumiał? – zastanawia się Paweł Lisiecki, burmistrz Pragi Północ.

Zmiany ulicy w deptak sobie nie wyobraża. – Takie drastyczne zamknięcie byłoby trudne do realizacji, bo Stalowa obsługuje komunikacyjnie leżące przy niej nieruchomości. Zwracam też uwagę, że to nie jest przelotowa ulica, jak Ząbkowska, służy raczej obsłudze ruchu lokalnego, a na fragmencie jest torowisko tramwajowe – tłumaczy Lisiecki.

Przypomina też, że w ostatnich latach ulicę ucywilizowano: naprawiono chodniki, wprowadzono parkowanie równoległe. Przyznaje jednak, że nie oznacza to, że wszystko wygląda tak, jak powinno i dalsze zmiany są nieuniknione. Jakie?

- Chciałbym ożywić Stalową poprzez bardziej efektywne wykorzystanie lokali użytkowych w parterach kamienic. W ostatnim czasie zmniejszyliśmy odsetek pustostanów, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Przeszkodą jest często ich niewielka powierzchnia i stan techniczny, niekiedy wymagają dużych nakładów – tłumaczy Lisiecki.

Żadnych zmian bez analizy

Szukamy dalej. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, odpowiedzialny za program rewitalizacji Pragi przyznaje, że wpisano do niego punkt o konieczności obniżania klas dróg oraz ograniczania przepustowości, aby dzielnica miała bardziej śródmiejski charakter.

– Ale każda tego typu zmiana musi być poprzedzona dokładnymi analizami ruchu. Dla tej części Pragi nie były one opracowane, więc na razie nie ma mowy o zmianach – zastrzega Olszewski. – Na dziś byłbym bardzo wstrzemięźliwy w jakichkolwiek deklaracjach, co do Stalowej. W związku z realizacją programu rozpoczęliśmy dyskusję na temat przyszłości Pragi, ale konkretnych zamierzeń na razie nie sformułowaliśmy – zapewnia.

Zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz zauważa również, że zmiany komunikacyjne nie powinny być punktem wyjścia, tylko następstwem przyjętych wcześniej założeń. – Najpierw trzeba określić jaki charakter gospodarczy ma mieć ulica: lokalny, handlowy czy strefy wolnego czasu. Dopiero wtedy można się zająć rozwiązaniami komunikacyjnymi – opowiada.

"Sezonowe zamykanie ruchu"

Wskazuje jednak dokument, który mógł być źródłem plotki – warsztaty projektowe zorganizowane przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich w 2014 roku. Efektem pracy architektów, ale także psychologów, antropologów, kulturoznawców, ekonomistów był 100-stronicowy dokument, w którym eksperci podsuwają rozwiązania architektoniczne, urbanistyczne, komunikacyjne, społeczne i ekonomiczne.

We fragmencie dotyczącym Stalowej, rzeczywiście pojawia się propozycja "sezonowego zamykania ruchu na Stalowej na odcinku pomiędzy Czynszową i Szwedzką w celu reaktywacji dawnego Bazaru Pachulskiego".

Michał Olszewski przekonuje jednak, że od rekomendacje należy postrzegać wyłącznie jako punkt wyjścia do dyskusji. Do jakichkolwiek decyzji droga jest daleka.

CZYTAJ PUBLIKACJĘ OW SARP

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl