Sprawdzają most Północny

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plInwestycja z dużymi problemami

W połowie maja wykonawca mostu Północnego przeprowadzi jego przegląd. To pokłosie zeszłorocznych problemów z nawierzchnią. Niedługo ustalony zostanie termin jej naprawy. Na razie sprawdzono ścieżki rowerowe, co do których cykliści mają dużo zastrzeżeń.

- Mamy harmonogram przeglądów drogowych, które zostaną przeprowadzone w połowie maja i będą trwały około dwóch dni - informuje Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Dopiero po nich zostanie ustalone, kiedy nawierzchnia będzie docelowo naprawiona i jak będzie wyglądała organizacja ruchu - dodaje.

Na początku kwietnia drogowcy informowali, że prace polegać będą na wycięciu zniszczonych fragmentów jezdni, bez konieczności wyłączania z ruchu całego mostu.

Długa lista zastrzeżeń od rowerzystów

Tymczasem wiele zastrzeżeń do najnowszego warszawskiego mostu mają cykliści. Negatywnie oceniają ścieżki rowerowe.

- Są błędy projektowe, jak również wykonawcze. Jednym słowem fuszerka - mówi Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza. Co ma na myśli?

- Przede wszystkim, według projektu, przejazd przez ul. Świderską miał być na progu spowalniającym. Pomimo, że jest tam ograniczona widoczność, próg z projektu został usunięty, nie zbudowano go - zwraca uwagę Jackowski. - Ponadto ustawiono tam znak "droga z pierwszeństwem", więc kierowcy są zachęcani do przejazdu, bez zwrócenia uwagi na rowerzystów - dodaje.

To nie jedyne zarzuty.

- Przy trasie na ul. Farysa ścieżki rowerowe łączą się ze sobą prawie prostopadle. Tam również jest słaba widoczność, bo jedna ścieżka znajduje się w tunelu - wytyka Jackowski.

I wymienia dalej: - Jest nierówna nawierzchnia, znaki stoją za blisko ścieżki, rowerzyści muszą nacisnąć guzik, żeby zmieniło się dla nich światło, a powinno się zmieniać automatycznie, kiedy cyklista podjeżdża.

Czekają na efekty

Przedstawiciel ZM cieszy się, że udało się zmobilizować drogowców do sprawdzenia ścieżek.

- W kwietniu 2012 rok do Rady Warszawy napisałem skargę na ZMID, która została pozytywnie rozpatrzona. Na początku przegląd odbyć się miał do końca 2013 roku, potem mówiono o marcu 2014. Udało się niedawno - podaje Jackowski.

W przeglądach, oprócz ZMID i Jackowskiego, wzięli udział między innymi: wykonawca mostu Północnego, pracownicy Zarządu Dróg Miejskich oraz Biura Drogownictwa i Komunikacji w ratuszu.

Co się zmieni? Rzeczniczka ZMID mówi, że to będzie wiadomo dopiero po wszystkich przeglądach na moście. - Na razie opisaliśmy wszystkie uwagi - zapewnia Choińska.

- Z samego przeglądu jestem zadowolony, ale zobaczymy jakie będą jego efekty - zaznacza z kolei w rozmowie z nami Jackowski.

Problemy najmłodszego mostu

W sierpniu 2013 roku jako pierwsi poinformowaliśmy, że na Trasie Mostu Północnego (oficjalnie most Marii Skłodowskiej-Curie) wybrzusza się i kruszy asfalt.

Wówczas zlecono ekspertyzę i nawierzchnię naprawiono tymczasowo.

W październiku 2013 poznaliśmy wyniki ekspertyzy Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Okazało się, że przyczyną wybrzuszeń asfaltu był skład użytego cementu.

W listopadzie ZMID poinformował, że docelowa naprawa trasy odbędzie się na wiosnę 2014 roku.

Na początku kwietnia zapytaliśmy drogowców, kiedy prace zostaną wykonane i jakie utrudnienia będą z nimi związane. - Chcielibyśmy, żeby stało się to na wiosnę, ale szczegółowo ustalimy to na spotkaniu. Na pewno musi być powyżej 5 stopni Celsjusza, nawet w nocy, i musi być sucho - tłumaczyła wówczas Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID.

Tak w sierpniu 2013 roku wyglądała nawierzchnia Trasy Mostu Północnego:

Problem na moście Północnym
Problem na moście PółnocnymLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

su/mz

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości