Najnowsze

Abonament mieszkańca tylko dla osób rozliczających PIT w Warszawie

Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plStrefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej

Zmiany w zasadach działania Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) od 1 lutego. Abonament mieszkańca będą mogły wyrobić tylko osoby rozliczające podatek PIT w Warszawie. W życie wejdzie także kilka innych zmian.

Zmiany Rada Warszawy przyjęła 9 grudnia, uchwała właśnie się uprawomocniła. Wojewoda mazowiecki nie zakwestionował tego aktu prawnego. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, wejdzie on w życie 1 lutego.

"Najważniejszą nowością będzie powiązanie abonamentu mieszkańca z podatkiem PIT. Abonament będzie przysługiwał wyłącznie osobom, które rozliczyły się z fiskusem za poprzedni rok w Warszawie. Zmiana służy zachęceniu do płacenia PIT w stolicy i ograniczeniu dostępu do przywilejów parkingowych dla osób, które unikają płacenia podatków" - wyjaśniają drogowcy.

I precyzują, że w okresie przejściowym, do 30 kwietnia 2022 roku, dokumentem potwierdzającym rozliczanie PIT w Warszawie będzie również formularz ZAP-3, złożony w 2021 lub 2022 roku, w którym wskazano Warszawę jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego. Dzięki temu nie trzeba będzie czekać na abonament do momentu pierwszego rozliczenia podatkowego.

"Wszystkie wydane dotychczas abonamenty zachowują swoją ważność. Dopiero gdy wygasną, ich posiadacze występując o przedłużenie uprawnień będą zobowiązani udowodnić rozliczenie podatku PIT w Warszawie" - podkreśla ZDM.

Podstawowym warunkiem uzyskania abonamentu pozostaje meldunek (stały lub czasowy) na terenie SPPN.

Zapytaliśmy rzecznika ZDM Jakuba Dybalskiego co z emerytami, którzy nie składają PIT-u. Jak się okazuje, jeśli chcą uzyskać abonament mieszkańca, to muszą zacząć to robić. - Trzeba mieć rezydencję podatkową w Warszawie. W przypadku emerytów może to być zerowy PIT, który każdy może złożyć i urząd skarbowy nie może tego odmówić - wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Od 1 lutego również będą obowiązywać nowe zasady karty N+, która daje osobom niepełnosprawnym możliwość darmowego postoju w całej płatnej strefie. Miasto wydłużyło termin ich ważności do maksymalnie pięciu lat, czyli tyle, ile jest ważna niebieska karta parkingowa, będąca podstawą nadania karty N+.

"Znika wymóg posiadania prawa jazdy. Od teraz kartę będzie mogła dostać osoba niepełnosprawna, która nie ma prawa jazdy i jest wożona przez rodzinę lub asystenta. Wnioskując o kartę N+, nie trzeba też będzie przynosić orzeczenia o niepełnosprawności - wystarczy obowiązująca karta parkingowa" - informują drogowcy.

Karta N+ również przysługiwać będzie wyłącznie tym osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni. Osoby niepełnosprawne, które tego nie robią, mogą korzystać z bezpłatnego postoju na tzw. kopertach, wykładając za szybą kartę parkingową.

Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Meldunek sprawdzą sami

Inne usprawniania w SPPN, które wejdą w życie od 1 lutego, dotyczą składania reklamacji, zaświadczeń o zameldowaniu, wezwań do zapłaty i monitów oraz Honorowych Obywateli Warszawy.

"Prostsza będzie procedura reklamacji. Od 1 lutego będzie się ją składać na specjalnym formularzu. Zmiana ma ułatwić i przyspieszyć procedurę reklamacji. Wprowadzamy również na stałe możliwość uzyskiwania abonamentu mieszkańca drogą elektroniczną i rezygnujemy z zaświadczeń o zameldowaniu przez osoby wnioskujące o abonament. Meldunek sprawdzamy sami w rejestrze CRDBEL" - podaje Zarząd Dróg Miejskich.

Wezwania do zapłaty i monity, w przypadku braku takiej opłaty w terminie, miasto będzie wysyłało drogą elektroniczną, o ile wcześniej użytkownik strefy się na to zgodzi. Łatwiej będzie też parkować Honorowym Obywatelom Warszawy. "Otrzymają oni Kartę Honorową, której parametry umożliwią jej odczytanie przez e-kontrolę. Dzięki temu nie ma ryzyka nałożenia opłaty dodatkowej przez e-kontrolę i konieczności jej późniejszego anulowania" - wyjaśniają drogowcy.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości