Stołeczni radni zdecydowali o zmianie zasad wydawania parkingowego abonamentu mieszkańca. Od lutego przyszłego roku z abonamentów będą mogły korzystać jedynie osoby, które oprócz tego, że są zameldowane w Warszawie, rozliczają tu podatek PIT.
Podczas czwartkowej sesji Rada Warszawy przyjęła zmiany w uchwale "w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat". Za przyjęciem uchwały głosowało 45 radnych, 13 osób się wstrzymało, nikt nie był przeciwny. Uchwała zacznie obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.
Jakie zmiany wprowadza uchwała?
Główną zmianą jest zmiana sposobu wydawania abonamentu mieszkańca zarówno nowego - obszarowego, jak i zwykłego na rejon do ośmiu parkomatów. Od 1 lutego będą mogły z abonamentów korzystać osoby, które oprócz tego, że są zameldowane w Warszawie, to dodatkowo rozliczają w Warszawie podatek PIT za rok poprzedni.
W uzasadnieniu projektu zmian w uchwale napisane jest, że "w okresie przejściowym, do 30 kwietnia 2022 r., dokumentem potwierdzającym rozliczanie PIT w Warszawie będzie również formularz ZAP-3, złożony w 2021 lub 2022 roku, w którym wskazano Warszawę jako miejsce zamieszkania i składania zeznania podatkowego".
Kolejną zmianą jest wydłużenie do pięciu lat maksymalnego okresu obowiązywania karty "N+", tak by odpowiadał on terminowi ważności karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Podobnie jak przy abonamentach mieszkańca – Karta "N+" przysługiwać będzie wyłącznie osobom, które rozliczyły w Warszawie podatek PIT za poprzedni rok.
Osoby niepełnosprawne, które nie rozliczają się z podatku w Warszawie, mogą korzystać z bezpłatnego postoju na wyznaczonych miejscach, czyli na tzw. kopertach, wykładając za przednią szybą kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej.
"To ukłon w stronę mieszkańców"
Podczas sesji radny Tomasz Herbich (PiS) zapytał o to, jaki jest szacowany wzrost wpływów z PIT-u z tytułu powiązania wydawania abonamentu z rozliczaniem deklaracji podatkowej w Warszawie.
- Wprowadzamy takie rozwiązanie nie po to, żeby zasilić budżet miasta, raczej jest to ukłon w stronę tych mieszkańców, którzy już płacą podatki w Warszawie. W związku z tym nie jesteśmy w stanie oszacować, o ile te dochody wzrosną - odpowiedziała Dorota Jedynak, dyrektorka Biura Ochrony Środowiska Urzędu w stołecznym ratuszu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl