Śladami wybitnego architekta. Znajdą bezcenne archiwum?

Warszawa

CCBYSA /Mateusz Opasiński/wikipediaWarszawa Jana Zachwatowicza

Zawdzięczamy mu współczesny kształt Starego Miasta i przedwojenną rekonstrukcję murów obronnych. Architekt Jan Zachwatowicz zmarł wprawdzie 30 lat temu, ale teraz możemy poznać jego Warszawę podczas spacerów i spotkań z córkami projektanta.

Rocznica śmierci tego wybitnego architekta, konserwatora i historyka sztuki, którego nazwisko nosi fragment Międzymurza na Starówce mija w niedzielę 18 sierpnia. Tego dnia warszawiacy mogą udać się na wyjątkowy spacer ulicami południowego Śródmieścia. Rozpocznie się o godz. 18.30 przy wejściu do Parku Ujazdowskiego od strony pl. Na Rozdrożu.

Miejsce wywozu zbiorów

- Podczas dwugodzinnej przechadzki zobaczymy m.in. domki fińskie, gdzie po wojnie na deskach kreślarskich powstawała nowa wizja odbudowy stolicy. Uczestnicy przejdą osławioną Al. Szucha - miejscem brawurowej akcji wywozu zbiorów Centralnego Biura Inwentaryzacji Zabytków oraz ogród, w którym znalazły się setki cennych śladów dawnej Warszawy, np. płótna Canaletta" – wyjaśnia Aleksandra Derc-Jasińska z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, które organizuje wydarzenie wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.

Spacer zakończy się właśnie na uczelni, gdzie uczestnicy spróbują znaleźć skrytkę, w której przechowano bezcenne uczelniane archiwa. Dowiemy się też, jakim wykładowcą był Jan Zachwatowicz.

Gośćmi specjalnymi, towarzyszącymi uczestnikom spaceru będą córki architekta: Katarzyna Zachwatowicz-Jasieńska i Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Spacer poprowadzi Hanna Dzielińska.

Spacer z "modelkami"

Tydzień później, 25 sierpnia o godz. 17.00, w Muzeum Historycznego m.st. Warszawy odbędzie się spotkanie poświęcone Janowi Zachwatowiczowi. Wspominać go będą wychowankowie, uczniowie i spadkobiercy.

Tego samego dnia o 18.30 (spotkanie przy ul. Szeroki Dunaj) zaplanowano drugi spacer z cyklu "Warszawa Jana Zachwatowicza". "Poznamy historię odbudowy Starego Miasta, zatrzymamy się przy niezwykle nowoczesnej warszawskiej katedrze a na jednym z tutejszych pałaców będziemy podziwiać popiersia… córek Jana Zachwatowicza. Same "modelki" – Katarzyna Zachwatowicz-Jasieńska i Krystyna Zachwatowicz-Wajda również wezmą udział w spacerze" – zdradza Derc-Jasińska. Spacer poprowadzi Hanna Dzielińska.

Liczba miejsc na wszystkie wydarzenia jest ograniczona, decyduje kolejność. Zgłaszać się można pod adresem spacery@mhw.pl.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE MUZEUM

ZOBACZ TRWAJĄCY WŁAŚNIE REMONT STAREGO MIASTA. PRACE SĄ M.IN. NA RYNKU:

Kostka do przełożenia
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

ran/b