W sumie pracownicy ZTM przeprowadzili 2 364 kontroli w stołecznych autobusach i tramwajach. Odbywały się na pętlach.
"Polegają one na elektronicznym pomiarze temperatury wewnątrz pojazdu oraz sprawdzeniu nawiewu z "kratek klimatyzacji". Sprawdzane jest także czy systemy chłodzenia posiadają aktualne certyfikaty czy są odpowiednio serwisowane" - informuje ZTM.
120 tysięcy złotych kar
Najwięcej uchybień odnotowano w pojazdach obsługiwanych przez PKS Grodzisk Mazowiecki - 166. 85 - w spółki Mobilis, 21 obsługiwanych przez ITS Michalczewski oraz 22 Miejskich Zakładach Autobusowych. W sumie odnotowano 294 przypadki nieprawidłowości - chodziło o niewłączenie klimatyzacji bądź jej niewystarczające działanie.
W związku z uchybieniami ZTM nałożył łącznie 120 tysiące złotych kar. Kontrole będą kontynuowane.
Obecnie w stolicy 78 proc. autobusów i 47 proc. tramwajów wyposażonych jest w klimatyzację.
Jak zgłaszać problemy?
Jak podaje ZTM, informacje o niesprawnej klimatyzacji można zgłaszać za pośrednictwem numeru 19115 lub przekazywać za pośrednictwem strony internetowej ZTM.
W zgłoszeniu należy podać czas i miejsce zdarzenia, numer linii oraz numer taborowy. Następnie informacja jest przesyłana do właściwego przewoźnika, który jest zobowiązany do wyjaśnienia sytuacji. Jeśli pasażer, przekazując informacje o niewłaściwie działającej klimatyzacji, poda swoje dane personalne i adresowe, jego zgłoszenie będzie traktowane jako oficjalna skarga, na którą otrzyma pisemną odpowiedź.
W środę reporter "Polski i Świat" TVN24 sprawdzał temperatury w komunikacji w kilku polskich miastach. Rekord padł w Warszawie. Termometr w stołecznym tramwaju pokazał 40 stopni Celsjusza:
Upały w komunikacji
su/ran/kś