Sasin kontra Gronkiewicz-Waltz. Osiem różnic programowych


Kampania wyborcza w Warszawie dobiega końca. Już w niedzielę warszawiacy zdecydują, kto przez kolejne lata będzie rządził ich miastem. Na karcie do głosowania tylko dwa nazwiska: Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Sasin.

Według sondażu przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej" w II turze wyborów na prezydenta Warszawy wygra Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak informuje dziennik, przedstawicielkę Platformy Obywatelskiej zamierza poprzeć 53 procent respondentów, Jacka Sasina (PiS) natomiast 31 proc.

16 procent osób odpowiedziało, że nie wie, na kogo zagłosuje w niedzielnych wyborach.

My postanowiliśmy, sprawdzić, co dzieli tych kandydatów.

1. Komunikacja płatna czy nie?

Jedną z pierwszych wyborczych obietnic Jacka Sasina była darmowa komunikacja miejska. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości obliczył, że budżet miasta będzie to kosztowało 800 mln złotych rocznie. Darmowe przejazdy przysługiwałyby osobom płacącym podatki w Warszawie. Właśnie z podatków osób, które żyją w stolicy, ale nie nie rozliczają w niej PIT-u, Sasin chciałby sfinansować swój śmiały pomysł.

Hanna Gronkiewicz-Waltz uważa ten pomysł za nierealistyczny i populistyczny. Stwierdziła, że finansowe zbilansowanie komunikacji jest niewykonalne, bo wymagałoby przekonania do płacenia tutaj podatków co najmniej 266 tysięcy osób. Tymczasem zachęty, które ona zastosowała (np. Karta Warszawiaka) zwiększały liczbę podatników o ok. 10 tysięcy rocznie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o programie Jacka Sasina
Hanna Gronkiewicz-Waltz o programie Jacka SasinaTVN24

W ocenie obecnej prezydent miasta aktualna cena biletu miesięcznego nie jest zbyt wysoka. - Przy Karcie warszawiaka, jeśli jeździmy do szkoły/pracy pięć razy w tygodniu w dwie strony, wychodzi około 2 zł za jeden przejazd – przekonywała Gronkiewicz-Waltz.

2. Tramwaj na Wilanów czy na Gocław?

Gronkiewicz-Waltz teoretycznie jest za budową połączenia tramwajowego na Wilanów i Gocław, ale żadna z tych linii nie znalazła się w jej najnowszej mapie wyborczych obietnic do 2020 roku. Prezydent stolicy uzależnia realizację inwestycji od uzyskania unijnego dofinansowania. Dlatego konkretnych terminów realizacji nie podaje.

Sasin twierdzi, że w pierwszej kolejności musi powstać tramwaj na Wilanów. W przypadku Gocławia – w jego ocenie – bardziej przyda się metro. - Zadaniem na nadchodzącą kadencję będzie wybudowanie połączenia szybkiego podziemnego transportu z Pragą Południe. Przypomnę, Praga Płd. już dziś liczy prawie 180 tys. mieszkańców – twierdzi kandydat na prezydenta.

3. Strefa Tempo-30

Tempo-30 to rozwiązanie sprawdzone w centrach wielu europejskich i niektórych polskich miast. Polega na ograniczeniu prędkości, ale nie chodzi w nim tylko o nowe znaki. Zwykle polega też na wprowadzeniu różnorodnych rozwiązań uspokajających ruch, ułatwiających życie pieszym.

W ankiecie "Gazety Stołecznej" Hanna Gronkiewicz-Waltz opowiedziała się za wprowadzeniem takiej strefy, a Jacek Sasin był przeciwny temu rozwiązaniu.

4. Ścieżki rowerowe

Podczas przedwyborczych dyskusji kandydatów pojawił się również temat wytyczania ścieżek rowerowych kosztem części jezdni przeznaczonej dla aut. Sasin jest temu przeciwny, a Gronkiewicz-Waltz jest za.

Obecna prezydent Warszawy w swoim programie wyborczym obiecała 200 km nowych ścieżek rowerowych.

Z kolei Jacek Sasin nie podaje konkretnej liczby. W jego programie możemy przeczytać jedynie, że "doprowadzi do szybkiego domknięcia systemu ścieżek rowerowych". - Jazda rowerem powinna też stanowić jeden z istotnych sposobów przemieszczania się po Warszawie - czytamy.

5. Tęcza na placu Zbawiciela

Jacek Sasin ma duże wątpliwości co do artystycznych walorów instalacji na placu Zbawiciela. Uważa ją za kicz, ale zapewnia, że "własnymi rękami nie będzie jej demontował".

- Nie chciałbym budować prezydentury w oparciu o takie tematy. Wolałbym się zająć tym, że na placu Zbawiciela mieszkańcy mają problemy takie, że po zapadnięciu zmroku boją się wyjść na ulicę, bo w knajpach piją wódę różnego rodzaju ludzie, wychodzą, zaczepiają przechodniów – ocenił Sasin. W jednej z radiowych debat był wobec tęczy już bardziej radykalny - stwierdził wprost, że ją usunie.

Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ma nic przeciwko tęczy. Za każdym razem po pożarze instalacji miasto włączało się finansowo w jej odbudowę. Obecna prezydent w swoich wypowiedziach przypominała, że tęcza na placu zostanie na pewno do końca 2015 roku. Taki jest zapis w umowie pomiędzy miastem a Instytutem Adama Mickiewicza, który był inicjatorem projektu.

Jacek Sasin o tęczy i łuku triumfalnym
Jacek Sasin o tęczy i łuku triumfalnymArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

6. Pomnik Czterech Śpiących

Sasin stawia sprawę jasno. - Nie może powrócić do przestrzeni miejskiej pomnik gloryfikujący Armię Czerwoną. Ten smutny monument nie może wrócić na warszawską ulicę – twierdzi kandydat PiS.

Z kolei Gronkiewicz-Waltz decyzję o losach pomnika przerzuca na nową Radę Warszawy, która poprzez głosowanie ma podjąć decyzję o ewentualnym powrocie monumentu.

7. Marsz Niepodległości

Podczas debaty prezydenckiej kandydaci poróżnili się przy dyskusji na temat Marszu Niepodległości organizowanego 11 listopada.

Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że gdyby zależało to od niej, gdyby prawo dawało taką możliwość, zakazałaby go. - Niedopuszczalne jest, żeby było tak straszne chuligaństwo. Żeby miastem władali kibole – tłumaczyła.

Jacek Sasin stwierdził z kolei, że chuligaństwo nie jest powodem zakazywania takich imprez. - To nie jest tak, że władze miasta mogą decydować kto może demonstrować, a kto nie - stwierdził. Jak podkreślił, to do policji i służb porządkowych należy zapewnienie bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo podczas obchodów 11 listopada
Bezpieczeństwo podczas obchodów 11 listopadaTVN 24

8. Odbudowa Pałacu Saskiego

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego powraca regularnie. Hanna Gronkiewicz-Waltz jest przeciwna pomysłowi. Przed laty ratusz zlecił nawet analizę ekonomiczną odbudowy i umiejscowienia w budynku biur ratusza. Pomysł został zawieszony, a w publicznych wystąpieniach prezydent już do niego nie wracała.

Jacek Sasin jest za odbudową. - Idea ta jest mi bardzo bliska i zbieżna z moimi dążeniami jako kandydata na prezydenta Warszawy. Deklaruję, że niezwłocznie, po ewentualnym objęciu urzędu, przystąpię do działań wznawiających prace nad rekonstrukcją tej części Warszawy - stwierdził Sasin.

bf/b

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP