Rusza Pokój na lato. Zielona oaza dla ludzi z wisłowstrętem

Pokój na lato od soboty
Pokój na lato od soboty
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plPokój na lato od soboty

Warsztaty ogrodnicze, wykłady varsavianistyczne, lekcje jogi, potańcówki z warszawskim fasonem i ciekawe koncerty. W sobotę rusza Pokój na lato, czyli letni pawilon "przyklejony" do muru przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Latem życie towarzyskie i kulturalne przenosi się nad Wisłę. Ale w mieście pozostaje kilka wysp, gdzie można zażywać kultury (i nie tylko) w niezobowiązującej, plenerowej atmosferze. W tym sezonie będą to zapewne plac Defilad, Pardon To Tu przy Nowym Teatrze i Pokój na lato. Ten ostatni to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego, które już po raz trzeci raz wystawiło zatopioną w zieleni drewnianą konstrukcję na skwerze wzdłuż Towarowej. Sukces ubiegłorocznej edycji sprawił, że program obecnej będzie szerszy, a sam pawilon nieco większy.

Wisły nie widać, jest morze aut

- Wisła jest latem popularna, ale my liczymy na ludzi, którzy mają wisłowstręt albo wodowstręt, od nas nie da się zobaczyć Wisły - żartował podczas wtorkowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum. - Zapraszamy tych, którzy wolą sobie popatrzeć na ruch miejski i oświetlone budynki - dodał.

I zauważył, że w ostatnich latach okolica obrosła biurowcami, zieleni jest niewiele, dlatego Pokój na lato tak przyciąga. - To jedyne w tym rejonie zielone miejsce. W ciągu dnia przychodzą do nas okoliczni mieszkańcy, wielu rodziców z dziećmi, żeby poczytać gazetę czy napić się kawy. Po południu - pracownicy tutejszych biur, żeby odpocząć po pracy, wieczorem - ludzie z różnych stron miasta, specjalnie na wydarzenia kulturalne - mówił Ołdakowski. - Wzruszył nas chłopiec, który w ubiegłym roku przychodził tu z drugiej strony Grzybowskiej, żeby odrabiać lekcje - wspominał dyrektor.

Hotel dla kwiatów, warsztaty dla ludzi

Z racji zielonej lokalizacji (taras znajduję się dosłownie w koronach drzew) w programie Pokoju na lato jest sporo o miejskim ogrodnictwie. Gosia Ruszkowska i Kaja Nowakowska (Mead Ladies) opowiedzą m.in. jak kisić cytryny, komponować mieszanki ziołowe na kaszel, wzmocnić zdrowie domową lemoniadą, czy zrobić prostą ziołową maść przeciwbólową. Ogrodniczka Roberta Czarnecka pokaże, jak z sukcesem uprawiać pomidory na balkonie i zioła na parapecie. Na warsztatach Do It Yourself uczestnicy nauczą się tworzyć niebanalne świece z zatopionymi suszonymi kwiatami, wyplatać w wiklinie czy rzeźbić w glinie. Będą też warsztaty pszczelarskie pod kierunkiem Kamila Baja. Do końca wakacji funkcjonować będzie bezpłatny hotel dla kwiatów "Pensjonat roślinka".

W sobotnie przedpołudnia będzie można rozluźnić mięśnie i zregenerować się na zajęciach jogi dla początkujących, a w czwartkowe wieczory posłuchać wykładów varsavianistycznych.

Opowieści o historii i architekturze

Radosław Gajda opowie o zagranicznych inspiracjach warszawskiej architektury i przykładach, w których to nasze miasto zostawiło swoje ślady w innych. Jerzy S. Majewski pokaże niepublikowane wcześniej zdjęcia stolicy i zdradzi garść ciekawostek o jej historii, natomiast Jarosław Zieliński skupi się na tematyce budynków kolejowych. Varsavianista przygotowuje właśnie dwutomowe wydawnictwo na ten temat.

- Lubimy postrzegać tę tematykę przez pryzmat pięknego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, a przecież tereny kolejowe w przedwojennej stolicy ciągnęły się kilometrami. Były na nich budynki, o których mówi się niewiele. Np. na terenie, gdzie dziś stoi Pokoj na lato, znajdował się ogromny magazyn zbożowy - opowiadał Zieliński.

Koncerty i piątkowe Polcyny

Największą publiczność ściągną zapewne koncerty. Na początek (20 maja) Krzysztof Zalewski, Natalia Grosiak, Misia Furtak i L.U.C. zaśpiewają piosenki Agnieszki Osieckiej. To pokłosie projektu "nowOsiecka", który miał premierę w ubiegłym roku w katowickim NOSPR-ze. W piątek ukaże się płyta z tym materiałem, a dzień później będzie go można posłuchać na żywo.

- Artyści mieli pełną swobodę doboru tekstów. Często sięgali po utwory mało znane. Clou tego wydarzenia to przypomnieć o Osieckiej i pokazać, że uniwersalność jej piosenek broni się w każdych czasach - tłumaczył Krzysztof Krot, pomysłodawca projektu "nowOsiecka".

Szczególnie zapowiada się także koncert Albo Inaczej (24 czerwca), czyli projektu, w którym nestorów polskiej piosenki skonfrontowano z repertuarem hip-hopowym. Przykładowo: Andrzej Dąbrowski zaśpiewał kawałek Pezeta, a Zbigniew Wodecki - Pei.

Na scenie przy Towarowej staną również Kortez Trio (27 maja), Młynarski plays Młynarski (15 lipca), Nosowska (18 sierpnia) i Voo Voo (27 sierpnia). Ponadto, co piątek do tańca grała będzie Orkiestra Michała Polcyna, która przedstawi jazzowe aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej.

Pamiętaj o rejestracji

Za kuchnię odpowiada ekipa Warsa i Sawy, kawiarni z Nowego Teatru. Pokój na lato będzie czynny codziennie od godz. 11.00 do ostatniego gościa, we wtorki od godz. 12.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale na warsztaty obowiązuje rejestracja.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości