Ratusz szykuje uchwałę, która pozwoli zapłacić nauczycielom za strajk

- Na najbliższej sesji rady miasta złożymy projekt uchwały, zgodnie z którym dyrektorzy szkół będą mogli wypłacać nauczycielom wyższe dodatki motywacyjne. Pozwoli to zapłacić im za czas strajku - poinformowała w poniedziałek PAP Katarzyna Pienkowska ze stołecznego ratusza.

Zgodnie z harmonogramem podanym na stronie ratusza najbliższe posiedzenie Rady Warszawy planowane jest na 16 maja.

Strajk nauczycieli, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, trwał od 8 do 27 kwietnia do godz. 6.00 rano. Polegał na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy. Zgodnie z prawem strajkujący nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas, w którym nie wykonywali czynności zawodowych.

Nauczyciele dostają wynagrodzenie "z góry", czyli na początku kwietnia na ich konta wpłynęły pieniądze za cały miesiąc. Dlatego z początkiem maja otrzymują wynagrodzenie pomniejszone odpowiednio do dni, w których uczestniczyli w strajku.

"Pieniądze zostaną w budżetach szkół"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jeszcze przed rozpoczęciem strajku poinformował, że pozostawi w budżecie placówek oświatowych 100 procent środków przewidzianych na tegoroczne wypłaty. Tę samą obietnicę powtórzył też w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24.

- My deklarowaliśmy, że pieniądze zostaną w budżetach szkół i że będą przeznaczone na wynagrodzenia dla nauczycieli i dla pracowników niepedagogicznych, czyli obsługi. Dlatego też będzie na sesji Rady Miasta zmiana regulaminu wynagradzania nauczycieli, a chodzi dokładnie o zwiększenie maksymalnej wysokości dodatków motywacyjnych - powiedziała w rozmowie z PAP naczelnik wydziału prasowego warszawskiego ratusza Katarzyna Pienkowska.

Dodała przy tym, że wyższe "widełki" prawdopodobnie będą obowiązywały do końca sierpnia, bo wtedy dla nauczycieli kończy się rok szkolny. Ostateczna decyzja w kwestii tego, komu można przyznać wyższy dodatek, ma należeć do dyrektorów szkół.

Jak poinformowała Pienkowska, projekt uchwały musiał być wcześniej skonsultowany ze związkami zawodowymi, które miały 21 dni na wydanie opinii. - Trzy związki zawodowe, w tym "Solidarność", wyraziły pozytywną opinię - powiedziała. Podkreśliła przy tym, że środki, z których finansowane są dodatki motywacyjne, nie pochodzą z subwencji oświatowej, a z funduszy gminy, w związku z czym samorządy są uprawnione do podjęcia decyzji o zwiększeniu ich wysokości.

Strajk nauczycieli i wynagrodzenia

Strajk nauczycieli i wynagrodzenia

Źródło: TVN24
Rafał Trzaskowski o nauczycielach
Rafał Trzaskowski o nauczycielach
Teraz oglądasz
Broniarz: Zawieszamy strajk. Dajemy premierowi czas do września
Broniarz: Zawieszamy strajk. Dajemy premierowi czas do września
Teraz oglądasz
Prezydent o procencie strajkujących szkół
Prezydent o procencie strajkujących szkół
Teraz oglądasz
"W środę było około 70 proc
"W środę było około 70 proc
Teraz oglądasz
Prezydent Warszawy o strajku nauczycieli
Prezydent Warszawy o strajku nauczycieli
Teraz oglądasz
Wiceprezydent o liczbie strajkujących
Wiceprezydent o liczbie strajkujących
Teraz oglądasz
Egzaminy ze strajkiem w tle
Egzaminy ze strajkiem w tle
Teraz oglądasz

Strajk nauczycieli i wynagrodzenia

PAP/kk/r

Czytaj także: