Według projektu, przewodniczący obrad w szczególnie uzasadnionych przypadkach będzie mógł wydłużyć czas wystąpienia radnego. Czas wystąpień radnych ograniczono już w innych miastach, np. statut Wrocławia stanowi, że o ile rada miasta nie postanowi inaczej, wystąpienie radnego nie może przekroczyć pięciu minut. W statucie Krakowa zapisano, że głos w dyskusji nie może trwać dłużej niż cztery minuty, a w razie ponownego zabrania głosu - dwie minuty. W Poznaniu czas przemawiania radnych ograniczono do 10 minut, a ponownych wystąpień - do trzech minut. Nie dotyczy to wystąpień klubowych i radnych sprawozdawców, przedstawiających projekty uchwał.
Sesje trwały nawet do północy
W statucie Warszawy ograniczenia czasowe dotyczyły dotychczas jedynie wystąpień w trybie sprostowania i w sprawie formalnej (jedna minuta), zapytań (2,5 minuty), ustnego przedstawiania interpelacji (5 minut), odpowiedzi na zapytanie (także 5 minut) oraz odpowiedzi na interpelację (10 minut).
Przewodniczący obrad może co prawda określić dopuszczalny czas wystąpień osób zabierających głos w rozpatrywanym punkcie porządku obrad (poza debatą budżetową i absolutoryjną), jednak w praktyce to się nie zdarza. Bywało, że niektórzy z radnych przemawiali kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut, a sesje, na których podejmowano budzące emocje uchwały, trwały nawet kilkanaście godzin i kończyły się nawet po północy. Zgodnie z projektem ograniczenie czasu przemawiania - tak jak dotychczas - nie będzie obowiązywało podczas debaty budżetowej i absolutoryjnej. Nie będzie też dotyczyć prezydenta miasta i jego zastępców, sekretarza i skarbnika, osób przez nich upoważnionych i wnioskodawców. Tak jak obecnie, w dyskusji nad danym punktem porządku obrad, w której radni zabierają głos według listy zgłoszeń, radny będzie mógł zabrać głos tylko raz. W projekcie doprecyzowano, że radny może powtórnie zabrać głos (tylko raz) w celu złożenia sprostowania lub zadania pytania - o ile wcześniej rada nie zdecydowała o zamknięciu listy mówców. Zadanie pytania nie będzie mogło trwać dłużej niż dwie minuty.
Decyzja 29 sierpnia
Podobne zapisy znajdują się w statuach innych miast. We Wrocławiu ustalono, że oprócz zabrania głosu radny w tym samym punkcie obrad ma prawo do jednej repliki oraz - gdy okoliczności repliki będą tego wymagały - do sprostowania własnej wypowiedzi. Czas repliki nie powinien przekraczać trzech minut, a sprostowania - jednej minuty.
Ponowne wystąpienie radnego w Krakowie nie może trwać dłużej niż dwie minuty, a przewodniczący obrad może nie udzielić głosu osobom zgłaszającym się po raz trzeci w tej samej sprawie. Projekt zmian w statucie Rada Warszawy skierowała do konsultacji z dzielnicami miasta w kwietniu tego roku. Jak powiedział PAP przewodniczący komisji statutowo-regulaminowej rady miasta Lech Jaworski (PO), projekt ma być procedowany na najbliższej sesji rady, tj. 29 sierpnia. Rada ma podjąć wówczas uchwałę w sprawie skierowania projektu do uzgodnienia z premierem. Wymóg taki stawia ustawa o ustroju Warszawy na uzgodnienie projektu premier ma 30 dni od dnia jego przedłożenia.
PAP/lata//ec
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa