Pyły z innych miast i piasek z Sahary. Co wdychamy z warszawskim powietrzem

Eksperci dyskutowali o stanie powietrza w WarszawieUM Warszawa

Ponad połowa zanieczyszczeń w powietrzu nad stolicą pochodzi spoza miasta. Niektóre niesione są przez wiatry z odległości tysięcy kilometrów. Do tego codziennie przez Warszawę przejeżdża blisko 1,5 mln aut. Czy warszawiacy powinni zacząć się martwić o jakość powietrza, którym oddychają?

- Skala zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza jest w Warszawie mniejsza niż w niektórych miastach w Polsce.  Nie oznacza to jednak, że nie ma potrzeby podejmowania działań i poprawiania obecnego stanu -  podkreśla Leszek Drogosz, dyrektor stołecznego Biura Infrastruktury.

Jak sprawić, aby powietrze w Warszawie było czystsze? Odpowiedzi na to pytanie szukali miejscy urzędnicy, naukowcy oraz przedstawiciele branży energetycznej i paliwowej, którzy wzięli udział w XII Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw.

Okazuje się, że w warszawskim powietrzu przeważają zanieczyszczenia spoza miasta. Stanowią one aż 60 proc. wszystkich szkodliwych substancji.

-  Z analiz, które wykonano, wynika, że  pochodzą one głównie z różnych urządzeń grzewczych indywidualnych z okolicznych miejscowości, ale nie tylko. Mamy tam też zanieczyszczenia z Bełchatowa, Śląska czy nawet innych państw Europy – tłumaczy Drogosz i dodaje: - To może nieco dziwnie zabrzmi, ale niektóre emisje przemierzają  tysiące kilometrów. W przeanalizowanym warszawskim powietrzu znaleziono bowiem nawet piaski z Sahary – podkreśla.

1,5 mln aut na ulicach

Jak podkreślają eksperci, w samej stolicy największym problemem są jednak zanieczyszczenia, które generuje transport. Ratusz szacuje, codziennie na stołeczne ulice wyjeżdża około 1,5 mln aut.

- W Warszawie na 1000 mieszkańców  zarejestrowanych jest ponad 600 aut. Dla porównania  w dużo bogatszym Berlinie jest ich ok. 300. Do tego dochodzą auta, które wjeżdżają do Warszawy z innych miast i miasteczek. Tak duża liczba samochodów to jeden z największych problemów stolicy – zaznacza nasz rozmówca.

Badania zanieczyszczeń generowanych przez transport mogą jednak zaskoczyć.  - Jeśli chodzi o zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu , to procentowy udział pyłu ze spalin jest bardzo niski i wynosi ok. 10 procent.  Emisja z transportu to w większości pyły z klocków hamulcowych i ścierających się opon – wylicza dyrektor.

Elektryczne autobusy i samochodowe Veturilo

Co zrobić, aby w ciągu najbliższych lat liczba pojazdów w Warszawie przestała wzrastać? Miasto stawia na niskoemisyjny transport, szczególnie w komunikacji publicznej.

– Chcemy przekonać też warszawiaków do systemu carsharingu, który będzie uruchamiany w przyszłym roku. Aktualny plan zakłada, że na początek do dyspozycji mieszkańców będzie 500 aut. Oczywiście w skali całego miasta jest to niewielka liczba i nie będzie miała ona  wyraźnego wpływu na środowisko. Mam jednak nadzieję, że wpływ na nasze otoczenia będzie miała zmiana myślenia o samochodzie – mówi Drogosz. -  Jest na pewno wiele osób, które są dziś tak przyzwyczajone do własnego samochodu, że nie zdają sobie sprawę, że po mieście można poruszać się inaczej – dodaje.

W czasie forum pojawiły się także pytania o ograniczenie wjazdu aut do centrum miasta. – Takie rozwiązanie jest wprowadzane aktualnie m.in. w Oslo, gdzie wygrała partia Zielonych. Wydaje mi się jednak, że warszawiacy nie są jeszcze gotowi na taką zmianę. Cały czas słychać opinię, że potrzeba w centrum więcej parkingów i szerszych dróg – komentuje dyrektor Biura Infrastruktury.

Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego opowiada o objawach chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Zobacz nasz archiwalny materiał:

O objawach
O objawachDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

jk//ec

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl