PSL i PO nadal będą rządzić na Mazowszu. Na czele marszałek Struzik

Najnowsze


W sejmiku woj. mazowieckiego nadal rządzić będzie koalicja PO i PSL, na czele z marszałkiem Adamem Struzikiem – poinformowali na wspólnej konferencji w Radomiu szefowie mazowieckich struktur PO i PSL – Andrzej Halicki i Adam Struzik.

Przewodniczący mazowieckiego PSL oświadczył, że zgodnie z zapowiedzą premier Ewy Kopacz i szefa PSL Janusza Piechocińskiego w 15 województwach, w tym także w woj. mazowieckim, rządzić będzie koalicja PO-PSL.

"Wszystko na to wskazuje"

Struzik pytany przez dziennikarzy, czy będzie nadal marszałkiem woj. mazowieckiego odpowiedział, że „wszystko na to wskazuje”. „Jest pełne poparcie także z naszej strony” – zadeklarował Halicki.

Halicki przypomniał, że we wtorek marszałek Struzik podpisał z premier rządu Ewą Kopacz Kontrakt Terytorialny dla woj. mazowieckiego, opiewający na ponad 49 mld zł.

- To są konkretne pieniądze przeznaczone na inwestycje na Mazowszu. To jednocześnie kontynuacja bardzo dobrej pracy i współpracy. Pan marszałek Struzik ma wsparcie w PO od lat, pracujemy ze sobą zgodnie - to widać na całym Mazowszu - zaznaczył Halicki. Dodał, że przykładem takich wspólnych projektów jest m.in. szerokopasmowy internet w woj. mazowieckim.

Szef resortu administracji i cyfryzacji podkreślił, że w czwartek odbędzie się pierwsze posiedzenie nowo wybranego sejmiku woj. mazowieckiego. - Planujemy bardzo intensywne cztery lata. W tej nowej sytuacji na Mazowszu mamy wspólnie o jeden mandat więcej, więc w gruncie rzeczy ta stabilna współpraca trwać będzie dalej – zauważył Halicki.

Trzy miejsca dla PO

Według Struzika trwająca od 2006 roku koalicja PO i PSL na Mazowszu dała podwaliny pod koalicję tych partii na szczeblu parlamentarnym i krajowym.

Marszałek pytany, czy w związku z tym, że PSL zdobył w wyborach jeden mandat więcej od PO, zmieni się skład zarządu woj. mazowieckiego. - PSL nie zamierza aspirować o trzy miejsca w zarządzie woj. mazowieckiego. Te trzy miejsca będą w dalszym ciągu dla PO – zapewnił Struzik. Dodał, że nadal swojego reprezentanta w zarządzie będzie miał subregion radomski. Chodzi o Leszka Ruszczyka, dotychczasowego wicemarszałka woj. mazowieckiego.

Wybory do sejmiku woj. mazowieckiego wygrało PiS, które otrzymało 19 mandatów. PSL wprowadziło do sejmiku 16 swoich przedstawicieli, PO - 15, zaś SLD – 1.

O fotel prezydenta Warszawy w II turze zmierzą się Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Sasin. Komentarze kandydatów po debacie:

Hanna Gronkiewicz- Waltz po debacie TVN 24
Jacek Sasin po debacie TVN 24

PAP/ran