Przyszły szef komisji weryfikacyjnej: u ważnego polityka PO widać strach

[object Object]
Hanna Gronkiewicz-Waltz o komisji weryfikacyjnej TVN24
wideo 2/6

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zostanie szefem komisji weryfikacyjnej zajmującej się reprywatyzacją w stolicy - dowiedział reporter "Faktów" TVN. Oprócz niego w zespole zasiąść ma też Paweł Lisiecki, były burmistrz Pragi Północ, a obecnie poseł PiS.

W piątek weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną. To pomysł Prawa i Sprawiedliwości na walkę z dziką reprywatyzacją w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych dotyczących zwrotu nieruchomości. Jej prace mają być jawne i ruszyć pod koniec miesiąca.

Prawa ręka Ziobry

Na czele zespołu - jak podały nieoficjalnie w piątek "Fakty" TVN - stanąć ma Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i prawa ręka Zbigniewa Ziobry. Oficjalną decyzję w tej sprawie premier Beata Szydło ma podjąć w przyszłym tygodniu. Tuż po tym, jak Sejm wybierze wszystkich członków komisji.

Tych z kolei ma być dziewięciu: pięciu z Prawa i Sprawiedliwości i po jednym z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Kukiz 15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli wszystkich opozycyjnych partii zasiadających w Sejmie.

Według "Faktów" TVN poza Patrykiem Jakim z ramienia PiS do komisji ma wejść też Paweł Lisiecki. To wieloletni radny Warszawy, burmistrz Pragi Północ, a obecnie poseł partii rządzącej. Na co dzień jest szefem parlamentarnego zespołu do spraw zbadania nieprawidłowości przy reprywatyzacji.

Nowoczesna prawdopodobnie postawi na Pawła Rabieja. Natomiast pozostałe partie zamierzają do komisji delegować prawników, a nie polityków. - Powinniśmy mieć jako opozycja swojego przedstawiciela, który obnaży tę polityczną hucpę, jaką proponuje Polakom Prawo i Sprawiedliwość - przyznał warszawski poseł PO Marcin Kierwiński.

Oprócz dziewięciu członków z ramienia poszczególnych partii, w komisji weryfikacyjnej działać ma też tzw. rada społeczna. Będzie się składała z członków ruchów lokatorskich i miejskich. Ich nazwiska na razie nie są znane.

Afera reprywatyzacyjna

- Ta komisja jest odpowiedzią na społeczne oczekiwania, żeby państwo coś w tej sprawie [reprywatyzacji - red.] zrobiło - powiedział w piątek polityk PiS Ryszard Czarnecki.

Przypomnijmy, że komisja weryfikacyjna to konsekwencja afery reprywatyzacyjnej dotyczącej nieruchomości na placu Defilad, pod dawnym adresem Chmielna 70. Warta około 160 milionów złotych działka w sercu miasta stała się symbolem reprywatyzacyjnych nieprawidłowości. Urzędnicy z ratusza oddali ją w prywatne ręce w 2012 roku na podstawie roszczeń z tytułu dekretu Bieruta. Zwrot jednak nie powinien nastąpić, bo jej przedwojennemu właścicielowi wydano odszkodowanie już w latach 50.

- W żadnym państwie europejskim nie mieliśmy pod oknami ratusza sytuacji, kiedy dochodziło do przestępstw w biały dzień - ocenia surowo Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Po Chmielnej media odkrywały sprawy kolejnych nieruchomości, które w wątpliwy sposób zwracał urząd miasta. Hanna Gronkiewicz-Waltz długo jednak zwlekała z dymisjami. Ostatecznie zwolniła dwóch swoich zastępców i zapowiedziała audyt, który ostatecznie… nie powstał.

Miasto dwukrotnie unieważniło przetarg na firmę, która miałaby taki audyt przeprowadzić. Wreszcie uznano, że jest on bezzasadny, bo sprawy zwrotów nieruchomości i tak bada już prokuratura i CBA.

Świadek Gronkiewicz-Waltz

Ministerstwo Sprawiedliwości nie kryje dziś, że jednym z najważniejszych świadków komisji ma być prezydent Warszawy. Mimo, że sama Hanna Gronkiewicz-Waltz otwarcie deklaruje, że na przesłuchanie się nie stawi. Jak podkreśliła na początku kwietnia w "Faktach po Faktach", jej zdaniem jest to organ niekonstytucyjny.

- Jeśli nie będzie się chciała stawić przed tą komisją, to znaczy, że ma rzeczy, o których nie chce mówić bądź chce je ukryć - skomentowała w piątek rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. - U ważnego polityka PO widać prawdziwy strach, ze musiałaby odpowiedzieć na trudne pytania - powiedział z kolei Patryk Jaki.

Gronkiewicz-Waltz o komisji reprywatyzacyjnej
Gronkiewicz-Waltz o komisji reprywatyzacyjnej TVN24

Krzysztof Skórzyński, "Fakty" TVN

kw/pm

Pozostałe wiadomości

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl