Przystań na Wiśle, plac Saski. Stolica na zdjęciach z XIX wieku

Targ na Rynku Starego Miasta ok. 1890 roku
Targ na Rynku Starego Miasta ok. 1890 roku
Źródło: Konrad brandel / Muzeum Narodowe

Fotografował znane i reprezentacyjne miejsca stolicy, ale także targowiska na Starym Mieście czy zabawy ludowe na Woli. Zdjęcia Konrada Brandla w niezwykły sposób pokazują XIX-wieczną Warszawę.

"Konrad Brandel to wyjątkowa, wszechstronnie utalentowana postać; był nie tylko jednym z najwybitniejszych fotografów dokumentalistów, ale również wizjonerem wyprzedzającym swój czas, wynalazcą oraz ojcem naszego fotoreportażu" – pisze o Brandlu Dom Spotkań z Historią.

Studiował życie miasta

Brandel dokumentował zmiany w architekturze Warszawy, ale później przywiązywał większą wagę do scen rodzajowych. Niezwykłe zdjęcia XIX-wiecznej stolicy znalazły się w albumie z serii wydawniczej DSH Fotografowie Warszawy – "Konrad Brandel (1838-1920)" autorstwa Danuty Jackiewicz.

Fotografie przedstawiają Warszawę, w tym jej panoramę, którą fotograf wykonał, gdy stał na platformie rusztowania znajdującej się ponad Zamkiem Królewskim oraz pierwsze zdjęcia zrobione w czasie lotu balonem. Uwieczniał nie tylko reprezentacyjne i znane miejsca stolicy, ale także targowiska na Muranowie, Starym Mieście, Pradze, a także zabawy ludowe na Woli.

Studiował życie codzienne w mieście – robił zdjęcia ruchliwych ulic, zabaw dzieci w parkach, czy właśnie targów.

Pionier fotoreportażu

"Dzięki wynalazkowi fotorewolweru, awangardowego osiągnięcia tamtych czasów, otrzymywał pierwsze ostre, niepozowane zdjęcia mieszkańców miasta. Mały aparat z szybką migawką, trzymany w dłoniach na wysokości oka, pozwalał fotografować przechodniów w codziennych sytuacjach i w ruchu, co uczyniło z Brandla pioniera fotoreportażu" – informuje DSH.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, Biblioteki Narodowej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

Spotkania i spacery

W środę 4 listopada o godz. 18 w Muzeum Narodowym (Al. Jerozolimskie 3) odbędzie się premiera albumu o Brandlu.

Z kolei 5 i 12 listopada odbędą się spotkania z autorką w muzeum o godz. 18.

A 8 listopada planowany jest spacer po Warszawie śladami pierwszych fotografów, zbiórka na pl. Małachowskiego.

Zapisy pod tym linkiem.

ZOBACZ TEŻ ZBIÓR NIEZWYKŁYCH POCZTÓWEK POKAZUJĄCYCH DRAMATYCZNY OBRAZ ŻYCIA W GETCIE:

Materiał programu Polska i Świat

ran/sk

Czytaj także: