Przeszła parada seniorów. "Mamy nadciśnienie na więcej"


W sobotę w południe przeszła ulicami Warszawy pierwsza Parada Seniorów pod hasłem "Dojrzali! Wspaniali!". Jej celem - jak podkreślali organizatorzy - jest pokazanie potencjału rosnącej w Polsce grupy seniorów, a także zwrócenie uwagi na ich potrzeby.

Parada wyruszyła w południe ze stołecznego pl. Konstytucji w kierunku Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

"Mamy nadciśnienie na więcej"

Seniorzy nieśli w rękach balony i transparenty z hasłami: "My starości się nie damy, bo gorące serca mamy", "Pełni życia", "Bez seniora nie ma juniora", "Nie lękajcie się. Seniorzy są OK.", "Mamy nadciśnienie na więcej".

Uczestnicy parady szli ulicami Warszawy w rytm muzyki disco i techno, która płynęła z towarzyszącego im czerwonego, piętrowego autobusu.

Organizator imprezy, prezes Fundacji Zaczyn Przemysław Wiśniewski, podkreślił w rozmowie z PAP, że taką paradę zorganizowano po raz pierwszy. - Ma ona pokazać wielką grupę społeczną osób po 60., 70. czy 80. roku życia, która rośnie. Takich osób jest coraz więcej. Trzeba się z nimi liczyć. Słuchać ich potrzeb. Zwracać uwagę na ich obecność w życiu publicznym i społecznym. Po to tu jesteśmy - zaznaczył.

Jak mówił, fundacja nie spodziewała się tak dużej frekwencji. - Idzie nas kilka tysięcy. Seniorzy przyjechali z bardzo różnych miejsc. Jest oczywiście wielu warszawiaków, ale też osób z innych dużych miast i małych miejscowości. Są seniorzy z Łodzi, Poznania, Torunia, Zamościa, czy z małych miejscowości na Mazowszu. Przyjechała cała Polska - cieszył się Wiśniewski.

Chcą zmieniać świat

Przyznał, że w paradzie uczestniczą najbardziej aktywni seniorzy, którzy chcą inspirować innych swoją twórczością, aktywnością i poglądami. - To są ludzie, którzy chcą zmieniać świat. Oni nie myślą tylko o sobie, lecz również o swoich dzieciach, wnukach, a także wspólnocie pokoleniowej, przyszłych seniorach, którzy zajmą ich miejsce - podkreślił.

Wiśniewski zwrócił uwagę, że wśród uczestników parady większość stanowią kobiety. - Tak to już jest, że w różnych aktywnościach społecznych skupiających seniorów, kobiety są w zdecydowanej większości. To one wciągają mężczyzn czy młodsze osoby do działań społecznych - ocenił.

Paradę wymyśliła 75-letnia Wiktoria Szmyt, znana jako DJ Wika. Od kilku lat prowadzi międzypokoleniowe dyskoteki w jednym z warszawskich klubów. Pytana przez PAP o cel parady, odparła: - Dla mnie istotne jest to, by pokazać seniorów, takimi jakimi są. To ma być punkt wyjścia do polityki senioralnej. Popatrzcie, jesteśmy, oczekujemy. Zależy mi na tym, by polityka senioralna była tworzona również przez nas. Jej zdaniem emerytom powinny przysługiwać tańsze bilety do kina i teatru.

"Statystyki są nieubłagane"

W imprezie uczestniczyła również b. prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, szefowa Fundacji Porozumienie Bez Barier. - Robimy wszystko, żeby mówić na temat profilaktyki starzenia się. Żeby w naszą starość, która stanie się faktem, wejść w dobrym zdrowiu, z pogodą ducha, w dobrej kondycji, żeby mieć wokół przyjaciół i bliskich - mówiła dziennikarzom. Dodała, że jeśli o tym wszystkim będziemy myśleli przez całe życie, to możemy w miarę optymistycznie myśleć o naszej starości.

- Statystyki są nieubłagane. W Polsce kobiety żyją średnio osiem lat dłużej od mężczyzn. Średnia wieku kobiet to 81 lat, a mężczyzn - około 74. To, co wychodzi z naszych badań statystycznych, oznacza, że przyszłość kobiet będzie wyglądała nieciekawie. Polska będzie krajem starych, biednych i schorowanych kobiet, ponieważ mamy marną opiekę geriatryczną. (...) Róbmy wszystko, żeby być zdrowym i żeby wejść w starość w niezłej kondycji, w gronie przyjaciół i bliskich - podkreśliła.

Dobro narodowe

Wtórowała jej obecna na paradzie marszałkami Sejmu Wanda Nowicka. - Seniorzy są dobrem narodowym. Trzeba to wreszcie zauważyć, doceniać i zacząć z tego korzystać. Ile tu jest potencjału, energii, wykształcenia, woli działania. Nie możemy tego marnować - mówiła dziennikarzom.

Pani Agnieszka, emerytka z Warszawy, 70-latka, pytana przez PAP, dlaczego przyszła na tę paradę, odparła: "Chcemy pokazać młodym, jak starsi się bawią". Przyznała jednak, że starość w Polsce jest bardzo ciężka. "Seniorzy w Polsce chcą mieć godne życie. Państwo nam w tym nie pomaga. Za granicą jest inaczej" - stwierdziła.

Po kolorowym przemarszu jego uczestnicy będą bawić się do godz. 19. na "Pikniku Pokoleń", na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Organizatorzy imprezy przewidzieli liczne atrakcje, w tym m.in. warsztaty, koncert Jerzego Połomskiego, gościnny występ Ireny Santor, a także bezpłatne konsultacje z lekarzami specjalistami.

Fundacja Zaczyn realizuje projekty obywatelskie z udziałem osób powyżej 60. roku życia.

Parda Równości już na Pradze
Parda Równości już na Pradze

PAP/ran

Pozostałe wiadomości

Duże utrudnienia w kursowaniu pociągów metra linia M2. Według komunikatu problemy techniczne wystąpiły na stacji Księcia Janusza. Zapalił się tam pociąg. Nikomu nic się nie stało.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji zamkniętych

Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl