Przemówienia, salwy armatnie i defilada. Tak świętowała Warszawa

Najnowsze

| tvnwarszawa.plAtrakcje na 3 maja

Na pl. Zamkowym odbyła się w południe uroczystość z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas ceremonii przemówienie wygłosił prezydent Bronisław Komorowski. Całość zakończyła defilada wojskowa.

Prezydent przybył na pl. Zamkowy i zgodnie z ceremoniałem wojskowym dokonał przeglądu pododdziałów. Wśród gości honorowych byli marszałkowie Sejmu i Senatu Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz oraz premier Ewa Kopacz.

Ceremonia rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej na maszt, odczytania preambuły Konstytucji 3 Maja, salutu armatniego i odśpiewania pieśni "Witaj, majowa jutrzenko".

- Gaśmy, a nie rozniecajmy konflikty wewnętrzne; budujmy siłę Polski, pamiętając, że siła jest w jedności - apelował w przemówieniu prezydent Komorowski. Podkreślił też, że konflikt wojenny od dawna nie był tak blisko polskich granic jak dziś. Prezydent wzywał też do zgody i porozumienia. - Nasza umiejętność porozumiewania się dzisiaj oznacza nasze bezpieczeństwo jutro. Kto odrzuca zgodę i współpracę, szkodzi polskiemu bezpieczeństwu, szkodzi Polsce - mówił prezydent. - Przecież niedługo, na 9 maja, Plac Czerwony w Moskwie znów zamieni się w plac pancerny. Znów będą tam prężyły muskuły te dywizje, które niedawno na oczach świata i na naszych polskich oczach, dokonały agresji na sąsiednią Ukrainę - zaznaczył. - Pamiętajmy, że w tej militarnej demonstracji za parę dni, demonstracji siły, nie chodzi o historię, ale o współczesność i o przyszłość - powiedział Komorowski. Z okazji święta 3 Maja prezydent wręczył też ordery i odznaczenia. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Komorowski podkreślał, że ojczyzna jest dobrem wspólnym, której wolność zawsze trzeba umacniać. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali Longin Komołowski, Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska; Stanisław Wyganowski. Wcześniej tego dnia prezydent wraz z małżonką Anną otworzył wystawę "Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2015".

Uroczysta defilada

Po wystąpieniu prezydenta nastąpiła defilada, po której Komorowski w honorowej asyście żołnierzy przeszedł do Pałacu Prezydenckiego.

Asystę honorową podczas ceremonii zapewniły kompania i orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego, pluton armat salutowych i orkiestra wojskowa z Siedlec, która przed uroczystością zagrała dla publiczności zbierającej się wokół pl. Zamkowego. Poczty sztandarowe prócz wojska wystawiły służby mundurowe i specjalne.

W niedzielę rano prezydent wziął udział w mszy św. za ojczyznę w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

PAP /ep