Przebudują starą "katowicką" od Radziejowic do Przeszkody

TVN24Przebudowa drogi krajowej S8

Jest zgoda na budowę 10-kilometrowego odcinka krajowej "ósemki" od Radziejowic do Przeszkody. Na rozbudowanej do parametrów drogi ekspresowej trasie "katowickiej" powstanie węzeł w Żabiej Woli oraz trzy miejsca obsługi podróżnych.

Wcześniej wojewoda informował, że chodzi o odcinek od Radziejowic do Paszkowa, jednak rzeczniczka GDDKiA sprostowała, że decyzja dotyczy jedynie 10-kilometrowego odcinka drogi od Radziejowicach do Przeszkody. Odcinek Przeszkoda - Paszków jest już w budowie. - Zaawansowanie to 20 procent, wykonawca realizuje roboty związane z budową mostów, wiaduktów czy kładek - wyjaśniła Małgorzata Tarnowska.

Ostatnie 10 kilometrów

Odcinek, na który wydano zgodę, to ostatni etap prac na starej trasie "katowickiej". Na południe kraju pojedziemy szybciej, trasą o parametrach drogi ekspresowej, bez kolizyjnych skrzyżowań.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Projekt zakłada budowę węzła drogowego Żabia Wola, mostów przez rzekę Pisię Tuczną i Wężyk. Powstaną także trzy miejsca obsługi podróżnych w miejscowościach Krze, Żabia Wola oraz Przeszkoda.

Ekranów nie zabraknie

Jak informuje wojewoda mazowiecki, projekt obejmuje również budowę urządzeń ochrony środowiska (przejścia dla zwierząt), odwonienia i oświetlenia. Podróżni muszą się liczyć z tym, że dotychczas widziany krajobraz zniknie za sztuczną ścianą. W ramach inwestycji przewidziano budowę ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych (chroniących kierowców przed rozbłyskiem świateł samochodów nadjeżdżających z przeciwka). Odcinek przeznaczony do modernizacji przebiega przez powiat żyrardowski i grodziski. - Celem realizacji inwestycji jest stworzenie ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej województwa dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie. Droga krajowa nr 8 znajduje się także w ciągu europejskiego korytarza transportowego łączącego Wrocław, Warszawę, Białystok, a dalej Rygę oraz Helsinki – podsumowuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

skw/kz/b/r

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości