Protestowali, nic nie wskórali. Obwodnica przetnie Wesołą

tvnwarszawa.plTędy ma przebiegać Wschodnia Obwodnica Warszawy

Jest decyzja środowiskowa w sprawie Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wybrała wariant "zielony" prowadzący przez centrum dzielnicy - ten, przeciwko któremu protestowało wielu mieszkańców.

- 28 grudnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję środowiskową dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą – poinformowała Dyrektor Regionalnej Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Wiele lat konfliktu

Termin wydania decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez Wesołą był przekładany wielokrotnie.

Przypomnijmy, według pierwszej koncepcji trasa miała przebiegać przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu. Taki projekt w 2007 roku dostał decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Po długich bataliach sądowych decyzja ta została unieważniona.

Dopiero po latach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wróciła do projektowania WOW przez Wesołą. Początkowo nadal wskazywała wariant czerwony jako preferowany, by w 2015 zmienić zdanie i wskazać wariant zielony - na nasypie przez centrum Wesołej, przy urzędzie gminy, przedszkolach i szkołach. Całą historię planowania WOW - sięgającą czasów PRL - opisywaliśmy szczegółowo na tvnwarszawa.pl.

Wybrano wariant "zielony"Sąsiedzi dla Wesołej

Wolta przedwyborcza

W lipcu "Gazeta Stołeczna" napisała, że rząd zrezygnuje z prowadzenia drogi po nasypie przez centrum dzielnicy. Powołała się na wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza. Miał on wtedy powiedzieć, że zamiast nasypu w Wesołej rozważane są trzy rozwiązania: trasa po terenie przez centrum Wesołej (nie na nasypie, jak wnioskowali do RDOŚ drogowcy), w tunelu tą samą trasą lub w tunelu przez południową część dzielnicy.

Wiceminister pytany wtedy o pieniądze na tunel uspokajał dziennikarzy, że znajdą się fundusze na ten cel. Po wyborach sprawa ucichła, a mieszkańcy ponownie protestowali, bo termin wydania decyzji środowiskowej nieubłaganie się zbliżał - był na nią czas do 31 grudnia 2018.

W czwartek Beata Bezubik, dyrektorka RDOŚ w Białymstoku, powiedziała w rozmowie z naszą redakcją, że Dyrekcja rozpatrywała konkretny wniosek GDDKiA o wydanie decyzji środowiskowej, złożony wiele miesięcy temu, a wydana decyzja odnosi się do tego wniosku. Wskazuje więc wariant zielony na nasypie.

Wydanie decyzji środowiskowej oznacza, że inwestor - GDDKiA - może zacząć ubiegać się o pozwolenie na budowę zgodnie ze swoimi pierwotnymi planami.

[object Object]
Dronem nad WOW przez Wesołązdjęcia Artur Węgrzynowicz, montaż Marcin Chłopaś
wideo 2/3

kz

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości