Projekt uchwały w sprawie wykupu mieszkań komunalnych odrzucony

[object Object]
Konferencja PiS przed radą miastaTVN24
wideo 2/2

Po burzliwej dyskusji Rada Warszawy głosami klubu PO-KO odrzuciła projekt uchwały w sprawie wykupu mieszkań komunalnych zgłoszony przez klub radnych PiS. Projekt zakładał, że niektórzy najemcy takich mieszkań mogliby je wykupić z bonifikatą.

Przeciwko przyjęciu projektu uchwały opowiedziało się 37 radnych, za było 16, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Projekt

Projekt w sprawie wykupu mieszkań komunalnych był jedynym punktem harmonogramu zwołanej w czwartek na wniosek klubu radnych PiS nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wypełnili całe trybuny sali posiedzeń. Część z nich zabrała również głos w czasie dyskusji.

Zgodnie z projektem uchwały wykup mieszkań komunalnych miał być możliwy dla osób, które są najemcami lokalu przez co najmniej 10 lat. Albo od 5 lat są najemcami i jednocześnie od 15 lat lokal zamieszkują. Mogłyby one wykupić taki lokal z odpowiednią bonifikatą.

Pierwotnie w przypadku budynków przedwojennych miało być to 90 procent, dla budynków wybudowanych za czasów komunizmu - 80 procent, a dla wybudowanych po 1989 r. - 70 procent. Jednak zgodnie ze złożoną autopoprawką bonifikata 80-procentowa miałaby obejmować budynki powstałe do 1995 r., a bonifikata 70-procentowa - budynki wybudowane po 1995 r.

"Błędy legislacyjne"

W dyskusji nad projektem wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreślała, że dokumenty strategiczne gminy wskazują na konieczność rozwoju zasobu mieszkalnego miasta, a nie jego sprzedaży.

- Sprzedaż nie umożliwi odtworzenia zasobu w ramach budownictwa. W tej chwili mamy ponad 81 tys. mieszkań komunalnych, jak wynika z naszych dokumentów. Aby na bieżąco realizować potrzeby najuboższych mieszkańców naszego miasta, nasz zasób powinien wynosić 100 tys. mieszkań i to powinno być naszym celem - mówiła.

- Naszym podstawowym obowiązkiem jako gminy, jako miasta Warszawy jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych, a nie sprzedawani lokali - podkreśliła wiceprezydent. Jak dodała, sprzedaż doprowadzi do tego, że w zasobie miejskim pozostaną "tylko lokale socjalne o niskim standardzie".

Kaznowska podkreśliła też, że projekt zawiera "bardzo istotne błędy legislacyjne". - Projekt jest niespójny i robi wrażenie kompilacji kilku przepisów, nie reguluje sprzedaży lokali w sposób kompleksowy, traktuje wyłącznie o sprzedaży bezprzetargowej - wymieniała.

Odnosząc się do kwestii bonifikaty, Kaznowska wskazywała, że nie powinna być ona różnicowana tylko i wyłącznie w zależności od wieku budynku. - Ponieważ mamy budynki wybudowane przed wojną, ale [niektóre z nich - red.] są po kompleksowym remoncie" - wskazała.

"Problem powinien być już dawno załatwiony"

Radny PiS Sebastian Kaleta wskazywał, że omawiany problem "powinien być już dawno załatwiony". - Dzisiaj na sali są mieszkańcy. Wy mówicie, że są ludzie w kolejce (po mieszkania komunalne – red) i w związku z tym nie mogą się ci mieszkańcy uwłaszczyć się na mieszkaniach, w których mieszkają nierzadko kilkadziesiąt lat - zwracał się do radnych PO-KO.

- Niezależnie od tego, jak dzisiaj zagłosujecie, jakich argumentów będziecie próbowali użyć, próbujecie odebrać mieszkańcom podstawowe, konstytucyjne - często mówicie o konstytucji - prawo do mieszkania - powiedział.

Kaleta dodał, że w zgłoszonym przez radnych PiS projekcie chodzi o to, "żeby każda z rodzin, która jest w tych mieszkaniach, poczuła, że jest u siebie, że nikt ich nie przegoni".

"Klaszczecie dla siebie"

- Szczególnie serdecznie chciałbym przywitać mieszańców, bo ta sesja jest dla was – podkreślił z kolei radny PiS Wiktor Klimiuk, co zostało przyjęte przez mieszkańców brawami.

- Słysząc argumenty przedstawicieli miasta czy radnych Koalicji, wydaje się, że kiedy uchwalimy tę uchwałę, to za tydzień-dwa cały zasób komunalny Warszawy zniknie - ironizował. Podkreślił, że podobna uchwała obowiązywała "wiele lat". - Nie każdy chce i też nie każdy może wykupić lokal, w którym mieszka - wskazywał.

Radny przyznał, że w projekcie można by wprowadzić cezurę, zgodnie z którą nie będzie możliwy wykup lokali wybudowanych od danego roku, jednak nikt z radnych PO-KO nie zgłosił takiego pomysłu. - Mieliście państwo szansę, mogliście to robić przez pięć lat - powiedział. - Państwo nie złożyliście żadnych uwag - dodał, odnosząc się do przedstawionego projektu.

- Kiedy był przestawiany projekt uchwały, klaskali mieszkańcy. Kiedy wy przedstawiacie argumenty, klaszczecie dla siebie - zwrócił się z kolei do radnych PO-KO radny PiS Oliwier Kubicki.

PAP/kz/pm

Pozostałe wiadomości

Duży pożar wybuchł w budynku wielorodzinnym w miejscowości Latchorzew, w powiecie warszawskim zachodnim. Spaleniu uległy poddasze i dach. Straż pożarna poinformowała, że mieszkańcy zdążyli się ewakuować.

Pożar domu wielorodzinnego pod Warszawą, 30 wozów strażackich w akcji

Pożar domu wielorodzinnego pod Warszawą, 30 wozów strażackich w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze zakończyli budowę przejazdu międzytorowego na Muranowie. To drobna, ale ważna inwestycja, która będzie miała znaczenie dla sieci linii tramwajowych po oddaniu trasy do Wilanowa.

Tu będą zawracać tramwaje z Wilanowa

Tu będą zawracać tramwaje z Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wypadku na ulicy Woronicza zginęły dwie kobiety. Równo tydzień po tragedii odbędzie się marsz pamięci. Organizatorzy manifestacji domagają się poprawy bezpieczeństwa na ulicach i surowsze kary dla drogowych bandytów.

"Sprawmy, by ta ulica przez dwie godziny była bezpieczna". Marsz po tragedii na Woronicza

"Sprawmy, by ta ulica przez dwie godziny była bezpieczna". Marsz po tragedii na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę od południa w Warszawie występowały utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. W kierunku Dworca Zachodniego składy nie zatrzymywały się na czterech stacjach.

Awaria urządzeń na kolei, pociągi kursowały po jednym torze

Awaria urządzeń na kolei, pociągi kursowały po jednym torze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sanepid ostrzega o kolejnym w tym sezonie zakwicie sinic w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na dwóch kąpieliskach.

Znów zakwitły sinice nad Zegrzem. Zakaz kąpieli w dwóch miejscach

Znów zakwitły sinice nad Zegrzem. Zakaz kąpieli w dwóch miejscach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Posługiwała się danymi różnych osób i w sieci zamawiała towar ze sklepów internetowych. Przesyłki wracały do nadawców, ale nie były już kompletne" - tak stołeczna policja opisuje działalność 38-latki. Została zatrzymana, usłyszała zarzuty przywłaszczenia mienia. Jej rówieśnika zgubiło z kolei zamiłowanie do drogich perfum, za które w sklepach nie płacił. On odpowie za kradzież. Obojgu grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zamawiała paczki i odsyłała do nadawcy. W każdej czegoś jednak brakowało

Zamawiała paczki i odsyłała do nadawcy. W każdej czegoś jednak brakowało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 sierpnia pokaz dronów upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetli aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformują 12 symbolicznych figur.

Kilkaset dronów rozświetli niebo w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Kilkaset dronów rozświetli niebo w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP