"Bardzo dużą kwotą wspieramy budżet oświatowy. Do złotówki ministerstwa dokładamy drugą"

Źródło:
TVN24
Pytania o problemy polskiej szkoły
Pytania o problemy polskiej szkoły
TVN24
Pytania o problemy polskiej szkoły TVN24

- Szykuje się olbrzymia zapaść, jako strona samorządowa głośno o tym mówimy - tak pytanie o problemy w szpitalach powiatowych skomentowała Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy. Kaznowska i wiceburmistrz Pragi Północ Dariusz Kacprzak byli gośćmi programu "Kampania #BezKitu".

W piątek gośćmi Radomira Wita byli: Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy (która, jak mówiła, nie zamierza startować w wyborach parlamentarnych) oraz Dariusz Kacprzak, wiceburmistrz Pragi Północ (w najbliższych wyborach będzie chciał dostać się do Sejmu).

Rozmowa dotyczyła m.in. edukacji i służby zdrowia.

Co z bonem dla uczniów?

Reporter TVN24 zapytał Renatę Kaznowską o obietnicę wyborczą Rafała Trzaskowskiego z 2018 roku - o zapowiedź uruchomienia pilotażowego programu finansowania i organizowania zajęć pozalekcyjnych dla wszystkich warszawskich uczniów od szóstego do 19. roku życia. Każdego miesiąca miasto miało dokładać 100 złotych dla ucznia do wydania na zajęcia pozaszkolne, organizowane przede wszystkim w szkołach.

- Obietnica została zrealizowana. Ona uległa pewnej ewaluacji wynikającej z pandemii. Sto złotych było po prostu nie do wykorzystania. Kwota uległa zmniejszeniu, ale również w to miejsce wprowadziliśmy bon dla przedszkolaka - odpowiedziała wiceprezydentka.

Dodała, że kwota została zmniejszona do 50 złotych. - 100 złotych to było naprawdę bardzo dużo na wyjścia do instytucji kultury, do kin czy teatrów - przekonywała.

"Warszawa jest wyjątkiem"

- Warszawa i tak mam poczucie jest dużym wyjątkiem na mapie kraju, ponieważ my bardzo dużą kwotą wspieramy budżet oświatowy. Do złotówki ministerstwa dokładamy drugą - powiedziała.

Zaznaczyła jednak, że mimo tego, pieniędzy na edukację stołecznym urzędnikom wciąż brakuje.

Wiceburmistrz Pragi Północ dodał wówczas, że fakt, iż Warszawa dokłada do edukacji więcej niż inne miasta, rodzi problemy. - Sama pani prezydent tego doświadcza jeżeli chodzi o zapewnienie miejsc w liceach. Ten standard podwyższony i dobra jakość usług powoduje, że ściągamy dzieci z Mazowsza - przypomniał.

Warszawa straciła dziewięć miliardów

Kaznowska oceniła również, że aktualnie sytuacja samorządów "wygląda dramatycznie jeżeli chodzi o finanse".

- Warszawa straciła na przeróżnych mykach, formułach, zmianach podatkowych, na przestrzeni pięciu lat kwotę ponad dziewięciu miliardów złotych. W tej chwili dostajemy coś w rodzaju rekompensat. Warszawa ma dostać 157 milionów złotych, z tych ponad dziewięciu miliardów utraconych pieniędzy, za które moglibyśmy zbudować metro, szkoły, przedszkola, wymienić cały sprzęt w szpitalach i jeszcze by tych pieniędzy zostało - przekonywała.

- To są pieniądze mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Oni po prostu zostali z nich okradzeni - dodała.

Oliwia Olejnicka (Młoda Lewica) pytała gości o kwestie opieki psychiatrycznej w Polsce, a Julian Rembelski (Nowa Generacja) o strat polityków bezpartyjnych w nadchodzących wyborach, Kamil Jastrzębski (radny Wieliczki, Młoda Polska) o zmniejszenie liczny radnych a jednocześnie zwiększenie ich kompetencji.

Pytanie o zadłużenie szpitali

Maciej Fitrzyk (Pokolenie 2050) chciał usłyszeć odpowiedzi problemów zadłużenia szpitali powiatowych. Mówiliśmy o tym w TVN24.

- Warszawa jest wyjątkiem na mapie Polski, ponieważ mamy aż dziewięć miejskich szpitali, żadne miasto w Polsce tylu szpitali nie ma, więc bardzo wyraźnie odczuwamy problemy związane przede wszystkim z pieniędzmi. Za ubiegły rok straty naszych szpitali wyniosły 89 milionów złotych. Szykuje się olbrzymia zapaść, jako strona samorządowa głośno o tym mówimy - wskazała Kaznowska. Wiceburmistrz Pragi Północ się z nią zgodził.

Autorka/Autor:kz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Jedna osoba była badana w karetce. Były duże utrudnienia w ruchu w kierunku Otwocka.

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na trasie S8 w kierunku centrum. Dwie osoby są poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala. Były utrudnienia.

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl