Edukacyjne obietnice Trzaskowskiego: 25 przedszkoli, 100 złotych na ucznia

[object Object]
Trzaskowski o edukacjiTVN24
wideo 2/3

- 25 nowych przedszkoli i 17 nowych szkół podstawowych, 100 złotych dofinansowania do zajęć pozalekcyjnych miesięcznie i wspieranie innowacyjności - zaproponował Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy.

"Warszawska edukacja potrzebuje dodatkowych inwestycji i innowacyjnych pomysłów, a warszawscy nauczyciele powinni zarabiać więcej" - czytamy w informacji prasowej opisującej propozycje Trzaskowskiego. Szczegóły kandydat przedstawił na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Zaproponował kilka rozwiązań, które mają "przyciągać najbardziej utalentowanych ludzi ze świata i z Polski" oraz sprawić, "żeby dzieci mogły się uczyć w Warszawie na najwyższym poziomie i zdobywać zawód, który będzie odpowiadał ich pragnieniom i aspiracjom".

25 przedszkoli, 17 podstawówek

Pierwszym elementem pakietu edukacyjnego Trzaskowskiego są inwestycje zmierzające do likwidacji przepełnienia w niektórych szkołach. Jako przykład podał szkołę podstawową przy ulicy Indiry Gandhi na Ursynowie, gdzie zorganizował konferencję.

- Mamy tutaj dobudowane nowe skrzydło i wszystkie dzieci z tej szkoły będą mogły chodzić na ósmą rano - powiedział. Zadeklarował, że w Warszawie powstanie w ciągu najbliższych czterech lat 25 przedszkoli i 17 szkół podstawowych.

Trzaskowski nie wymienił konkretnych lokalizacji. W swoim programie podkreślił jednak, że szkoły mają być budowane "tam, gdzie dziś ich brakuje: między innymi na Białołęce, Żoliborzu, Ursynowie, Woli (Chrzanów) [Chrzanów jest akurat na Bemowie, nie na Woli - red.]".

"Miasto zapłaci za zajęcia pozalekcyjne"

Po drugie zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu finansowania i organizowania zajęć pozalekcyjnych dla wszystkich warszawskich uczniów od szóstego do 19. roku życia. - Każdego miesiąca miasto powinno dać 100 złotych na ucznia - do wydania na zajęcia pozaszkolne, organizowane przede wszystkim w szkołach - zapowiedział.

- Dzięki temu rodzice w porozumieniu i we współpracy z nauczycielami warszawskimi mogliby decydować o dodatkowych zajęciach, dodatkowych lekcjach języka, bo nasze dzieci muszą opanować choćby jeden język obcy w stopniu wystarczającym - mówił. Dodał, że dofinansowanie mogłoby być przeznaczone również na dodatkowe zajęcia sportowe, czy dodatkowe zajęcia "uczące tolerancji".

Jak wynika z obliczeń kandydata, takie rozwiązanie kosztowałoby 24 miliony złotych miesięcznie.

Świetlice do godziny 18

Trzecia propozycja to "lepsze świetlice". Trzaskowski przekonywał, że czas spędzany przez dzieci w świetlicach może być lepszy.

"Jeśli miasto zapewni większą i bardziej różnorodną opiekę nauczycieli i wychowawców (wiążącą się z wyższym wynagrodzeniem dla nauczycieli!), świetlica może stać się miejscem, w którym dzieci będą kontynuowały naukę - także poprzez zabawę - i odrabiały zadania pod opieką nauczycieli" - czytamy w jego propozycjach. Kandydat zapowiedział, że chciałby, aby wszystkie warszawskie świetlice zostały doposażone i były czynne do godziny 18.

Kolejną kwestią wspomnianą przez kandydata są innowacje. - Chcielibyśmy we współpracy z warszawskimi uczelniami stworzyć 18 specjalnych laboratoriów, w których dzieci będą mogły się zapoznawać z nowymi technologiami w dziedzinie telekomunikacji, czy technologiami używanymi w przemyśle, żeby lepiej się przygotować do życia zawodowego - mówił na konferencji.

"Warszawa powinna zainwestować w sieć kilkunastu FabLabów - warsztatów poznawczych dla uczniów, wyposażonych w nowoczesnych sprzęt (na przykład drukarki 3D i skanery), podobny do tego, jakiego używa się w różnych sektorach gospodarki" - czytamy z kolei w programie Trzaskowskiego.

Doradztwo zawodowe

Ostatnia kwestia to doradztwo zawodowe. Według Trzaskowskiego wszyscy nastolatkowie powinni zostać objęci indywidualnym doradztwem, które pomoże im stopniowo przygotować się do wyboru dalszej drogi kształcenia lub wyboru zawodu. Doradztwo powinno zaczynać się na poziomie siódmej lub ósmej klasy.

"Siedemnasto- i osiemnastolatkowie powinni być już świadomi tego, jak bardzo zmienny jest rynek pracy, i mieć szansę jak najlepiej przygotować się - także poprzez wybór właściwej dalszej drogi kształcenia - do dobrego startu kariery zawodowej" - czytamy w propozycjach.

Na konferencji obecna była też Dorota Łoboda z Fundacji Rodzice Mają Głos. Powiedziała, że bardzo cieszy ją konsultowanie "od samego początku" propozycji edukacyjnych Trzaskowskiego ze "środowiskami, których te zmiany będą dotyczyły, czyli z nauczycielkami, rodzicami, a w przyszłości z uczennicami i uczniami".

- Przepełnienie i zmianowość faktycznie jest poważnym problemem warszawskich szkół i warto go jak najszybciej rozwiązać - podkreśliła. - W 2019 roku będziemy mieć kumulację roczników. W tym roku do szkół średnich idzie 18 tysięcy młodych ludzi, w przyszłym roku to będą 42 tysiące - poinformowała. Według niej będzie to dla samorządu duże wyzwanie.

"Realizować, a nie obiecywać"

O ocenę propozycji Trzaskowskiego zapytano jego kontrkandydata, Patryka Jakiego. Stwierdził on, że skoro Platforma Obywatelska rządzi w stolicy od ponad dekady, powinna nie obiecywać, lecz realnie działać.

- Kto broni Platformie Obywatelskiej wprowadzić teraz 100 złotych - codziennie, co godzinę, co minutę - dla każdego ucznia w Warszawie? Proszę bardzo - jeżeli chcą być wiarygodni, to niech to wprowadzają. Rządzą w Warszawie, według mojej wiedzy PO ma też większość w radzie miasta - mówił polityk.

- W pierwszej kolejności Rafał Trzaskowski i Platforma powinni się odnieść do liczby zlikwidowanych szkół w Warszawie przez swoją kadencję, w tym na przykład słynnej szkoły na Twardej - dodał.

Sam Jaki zapowiedział w kwietniu, że jeżeli zostanie prezydentem Warszawy, w pierwszym tygodniu opracuje program, który zagwarantuje powstanie 50 nowych żłobków i przedszkoli.

kw/PAP/b

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl