Ustawę o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, prezydent podpisał 27 kwietnia. Zakłada ona powołanie komitetu złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera.
Ustawa zakłada też, że w przygotowaniu obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.
Jako prezydent wiceprzewodnicząca
- Platformę w pracach komitetu będzie reprezentowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - poinformował Grabiec. - Grzegorz Schetyna zgłosił Hannę Gronkiewicz-Waltz, jako wiceprzewodniczącą partii i prezydent stolicy - powiedział rzecznik partii.PSL będzie reprezentował wiceszef partii Dariusz Klimczak. - Będę zwracał uwagę na próby upolitycznienia obchodów, będę bronił obiektywizmu - zadeklarował.- Swojego przedstawiciela nie wskazał jeszcze klub Kukiz'15 - poinformował PAP Jakub Kulesza.
PAP nie udało się ustalić, kogo do Komitetu zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość.Uczestnictwa odmawia z kolei Nowoczesna. Według Ryszard Petru, prezydent chce "upartyjnić święto narodowe".
Przygotowanie uroczystości
Celem ustawy obchodach jest stworzenie ram organizacyjnych, które umożliwią przygotowanie uroczystości odbywających się w latach 2017-21. Zająć ma się tym właśnie komitet. Udział w pracach wezmą przedstawiciele partii politycznych lub ugrupowań, które tworzą klub parlamentarny albo poselski w Sejmie, oraz tych, które w Sejmie obecnej kadencji nie są reprezentowane, lecz którym przysługuje subwencja z budżetu państwa.Jako pierwsze, informację o zgłoszeniu Gronkiewicz-Waltz do Komitetu, podało radio Zet.
CZYTAJ TEŻ O TEGOROCZNYCH OBCHODACH ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
PAP/ran/r
Źródło zdjęcia głównego: tvn24