Prezydent przy okazji odsłonięcia tablicy mówił o skomplikowanych relacjach między politykami w czasie wojny i pokoju. Jako przykład podał Stanisława Szeptyckiego i Józefa Piłsudskiego, których drogi "w sposób zasadniczy się rozeszły, jak to bywa w polityce w warunkach już normalnego państwa".
- Tak samo jak dzisiaj przeżywamy często (...) różne rozstania polityczne, które są bolesne i trudne, tak samo było to udziałem tamtego pokolenia, które jednak było spięte wspólną ramą zwycięstwa w walce o niepodległe państwo polskie - zaznaczył. Komorowski dodał, że te wspólne dokonania wiązały ludzi ponad podziałami partyjnymi i politycznymi.
Bronisław Komorowski przypomniał też, że to gen. Szeptycki w 1923 r. jako minister spraw wojskowych ustanowił 15 sierpnia świętem żołnierza.
Uroczystości na pl. Piłsudskiego
Msza w intencji żołnierzy
Wcześniej odbyła się m.in. msza święta, w której uczestniczyli m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską i szef MON Tomasz Siemoniak oraz biskupi ordynariatu polowego prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, weterani i kombatanci, harcerze oraz licznie zgromadzeni warszawiacy.
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który przewodniczy liturgii, podkreślił na wstępie, że "istotą służby żołnierskiej jest obrona ojczyzny, troska o jej bezpieczeństwo i wolność". Przypomniał też o zwycięstwie odniesionym przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach
Warszawy, które "uratowało Polskę i Europę przez rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji".Złożono też kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem Marszałka na placu jego imienia.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego
Parada wojskowa, żołnierski festyn
Centralne uroczystości odbędą się w południe w Al. Ujazdowskich, a nie - jak w ostatnich latach - na pl. Piłsudskiego, bowiem ten ostatni jest w remoncie. Zakończy je parada wojskowa. Al. Ujazdowskimi przedefilują współcześni żołnierze i rekonstruktorzy odtwarzający historyczne pododdziały.
Przed zgromadzoną publicznością przejedzie kilkadziesiąt pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych, a nad nimi przelecą samoloty TS-11 Iskra i śmigłowce Mi-24 i W-3 Sokół.
Obchody w Warszawie zakończy trwający do wieczora festyn żołnierski na Agrykoli oraz pokaz sprzętu wojskowego przy ul. Myśliwieckiej i Szwoleżerów. Program obchodów obejmuje też występy orkiestr wojskowych, wstęp wolny do Muzeum Wojska Polskiego i uroczystości na cmentarzach w Ossowie i Radzyminie koło Warszawy.
Święto od 90 lat
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
PAP, nsz, ktom//bgr