- Ochrona środowiska jest niezwykle ważna dla kondycji miasta. Gdy remontujemy warszawskie budynki, musimy pamiętać o naturalnym cyklu życia ptaków. Często zamieszkują one szczeliny za rynnami, pod parapetami czy dachem. Nie każdy jest świadomy, że skrzydlate zwierzęta pomagają nam w walce z insektami. My także możemy im pomóc poprzez zimowe dokarmianie czy troskę o ich gniazda - mówi cytowany w komunikacie prasowym wiceprezydent Michał Olszewski.
20 tysięcy owadów dziennie
Zagrożeniem dla wielu miejskich ptaków i nietoperzy są remonty budynków, które niszczą ich siedliska. Odpowiednie budki dla ptaków zapewniają schronienie i umożliwiają przetrwanie wielu gatunkom. Dlatego też 250 białych sosnowych skrzynek zawiśnie na 27 budynkach w centrum Warszawy. Ich montaż zacznie się w najbliższych dniach i potrwa do połowy grudnia.
"Ptaki, zjadając owady, chronią ludzi przed komarami, meszkami i szkodnikami roślin. Pojedynczy jerzyk może schwytać dziennie około 20 tysięcy latających owadów, a w ciągu sezonu lęgowego zjada ich około 2,5 miliona. Gatunek ten jest jednym ze sztandarowych miejskich ptaków – przez całe lato można obserwować go w pobliżu jego gniazd w budynkach i podczas żerowania wysoko na niebie" - dodano.
Ratusz poinformował, że od 5 do 29 listopada w bibliotekach, urzędach dzielnic i szkołach odbywać się będą szkolenia dla mieszkańców, podczas których dowiedzą się np., jak chronić dzikie zwierzęta zamieszkujące stolicę.
Zielone ulice, ostatni przetarg
Zielone ulice, ostatni przetarg
PAP/kz/b
Źródło zdjęcia głównego: UM