Bieg Powstania Warszawskiego i przejazd masy. Utrudnienia w trzech dzielnicach

Źródło:
PAP
Godzina "W" w Warszawie
Godzina "W" w WarszawieTVN24
wideo 2/8
Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W sobotę odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego i przejazd Masy Powstańczej. Na trasach obu wydarzeń wystąpią utrudnienia w ruchu. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane na objazdy.

W sobotę, 7 sierpnia na kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają utrudnienia. W godzinach 17-20.30 ulicami Woli, Ochoty i Śródmieścia przejedzie rowerowa Masa Powstańcza 2021. Trasa liczy 15 kilometrów i przebiega wzdłuż miejsc związanych ze szpitalami i punktami opatrunkowymi działającymi na terenie Warszawy podczas Powstania i po jego kapitulacji.

Rowerzyści wystartują spod Muzeum Powstania Warszawskiego i pojadą ul. Wolską do ul. Płockiej, dalej Górczewską, Okopową, Stawki, Andersa, Marszałkowską do placu Trzech Krzyży, a następnie Mokotowską, Koszykową do Towarowej i powrót do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak zaznaczył stołeczny ratusz "na trasie przejazdu oraz na krzyżujących się z nią ulicach mogą występować czasowe wstrzymania ruchu i krótkotrwałe utrudnienia w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Bieg Powstania Warszawskiego

Wieczorem, w sobotę w Śródmieściu, na dystansie 10 kilometrów, odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego. W godzinach 20-23 zamknięte będą ulice: Bonifraterska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Karowa, Browarna, Topiel, Kruczkowskiego, Ludna, Czerniakowska, Wilanowska, Wioślarska, Wybrzeże Kościuszkowskie (w tym tunel), Krajewskiego, Zakroczymska, Konwiktorska. Biegacze poruszać się będą zachodnią jezdnią Wisłostrady (od strony Starego Miasta, czyli w kierunku Wilanowa).

Start i meta zorganizowane będą na stadionie Polonii Warszawa przy ulicy Konwiktorskiej 6. W związku z tym od godziny 15 do 24 zamknięta dla ruchu będzie ulica Konwiktorska/Muranowska (na odcinku od ulicy Andersa do ulicy Zakroczymskiej) oraz Międzyparkowa/Bonifraterska (na odcinku od ulicy Słomińskiego do ulicy Świętojerskiej). Na tych ulicach przez cały dzień będzie obowiązywał zakaz parkowania.

Objazdy i zmiany w kursowaniu autobusów

Na pozostałych ulicach objętych trasą biegu, w tym na Wisłostradzie, ruch zostanie wstrzymany od godziny 18.30 do godziny 23.30. "Organizator zapowiada otwieranie ulic w miarę jak ostatni uczestnicy biegu będą je opuszczali" - zapowiedział ratusz.

Dla zamkniętej jezdni zachodniej Wisłostrady (na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Wilanowskiej) objazd będzie prowadził ulicami: Trasa AK- al. Prymasa Tysiąclecia - Al. Jerozolimskie – "Grzymały" Sokołowskiego – Wawelska – Trasa Łazienkowska . Ominięcie trasy biegu będzie możliwe także ulicami: Krasińskiego – Mickiewicza – Andersa – Marszałkowską – Waryńskiego – Trasą Łazienkowską. Objazd dla zamkniętych ulic Bonifraterskiej, pl. Krasińskich i Miodowej przebiegać będzie ulicami: Andersa - pl. Bankowy – Marszałkowska. Rejon Powiśla objęty ulicami: Browarną, Topiel, Kruczkowskiego i Czerniakowską będzie miał zapewnioną możliwość obsługi komunikacyjnej ulicami Dobrą – Solec lub Książęcą – Rozbrat.

Utrudnienia czekają też pasażerów miejskiej komunikacji. Od godziny 15 zmienią się trasy autobusów linii 100, 116, 178, 503 i 518.

Od ok. 18.30, objazdem pojadą też autobusy linii: 106, 118, 127, 162, 166, 180 i 185 oraz linii nocnych: N14, N16, N44 i N64. W miarę przemieszczania się biegaczy i otwierania dla ruchu kolejnych ulic, część tras objazdowych się zmieni, a kolejne linie będą wracały na swoje podstawowe trasy.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktywiści blokowali ulicę. Niektórzy kierowcy reagowali agresją. Jest reakcja policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP