Popadały w ruinę, zostały odnowione. Spacery śladami zabytków

Rynek Starego Miasta | Shutterstock

Rozpoczął się cykl spotkań "Warszawskie konserwacje", podczas których można zwiedzać stołeczne zabytki odnowione z dotacji ratusza. "To gratka nie tylko dla varsavianistów, ale także dla tych, którzy interesują się poprawą przestrzeni miejskiej" – zachęca Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W ramach "Warszawskich konserwacji" będzie można zobaczyć ponad 30 obiektów. Spotkania rozpoczęły się w sobotę, kolejne odbędą się w niedzielę i dwa kolejne weekendy: 4-5 lutego i 11-12 lutego.

Na początek Stare Miasto

W sobotę można było obejrzeć m.in. efekty prac konserwatorskich nad elewacją zewnętrzną, elewacją muru bramnego i bramą Fortu Traugutta, który znajduje się przy ul. Międzyparkowej 4a. Kolejną propozycją była prezentacja prac konserwatorskich figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz dwóch latarni gazowych przed kościołem Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2).

Natomiast w niedzielę zaprezentowane zostaną m.in. elewacje frontowych kamienic przy Rynku Starego Miasta pod numerami 1, 3 i 7, a także rezultaty prac restauracyjnych wewnątrz kościoła św. Marcina przy ul. Piwnej 9/11.

Na miejscu będą m.in. konserwatorzy, którzy opowiedzą o przeprowadzonych pracach.

- W kolejne weekendy będą wszystkie ciekawe obiekty, które były dotowane z budżetu miasta takie jak kościoły i kamienice. Program będzie cały czas dostępny na stronie internetowej Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, także na stronach urzędu miasta - zachęca Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

W sumie mieszkańcy będą mogli obejrzeć zabytki znajdujące się w pięciu dzielnicach: Śródmieściu, na Białołęce (Tarchomin), Bielanach, Woli oraz Żoliborzu.

19 mln na zabytki

Osoby zainteresowane udziałem w wycieczce mogą przejść całą trasę lub dołączyć w wybranym miejscu. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy ani rejestracja.

Stołeczny ratusz informuje, że Warszawa w 2016 r. przyznała blisko 19 mln zł na prace konserwatorskie przy zabytkowych budynkach.

Krasucki był pytany o plany konserwatorskie miasta na najbliższe miesiące i lata. - Mamy spore zadanie związane z remontem Teatru Baj i z zaadaptowaniem go na centrum aktywności lokalnej, będziemy też startować z projektami na Pałacyk Konopackiego i na centrum przy ul. Targowej 80 - powiedział.

Plany na przyszłość

Jako kolejne obiekty w kolejce do odrestaurowania wymienił m.in.: dawną willę dyrektorską przy ul. Siarczanej 6. - To wszystko będzie się działo w tym i przyszłym roku - zapowiedział Krasucki.

Dodał, że w najbliższym czasie jego biuro będzie chciało dokonać pewnych "działań administracyjnych", tj. aktualizacji gminnej ewidencji zabytków o kolejne obiekty. - Choćby osiedle Jazdów jako cały zespół, czy cały układ urbanistyczny Nowej Pragi, pomiędzy ul. 11 listopada, a Wileńską. To będzie cały gigantyczny obszar będzie włączany do gminnej ewidencji zabytków - zapowiedział konserwator.

Pieniądze do wzięcia

Pieniądze na remont zabytków przyznaje Rada Warszawy. Wnioski o dofinansowanie na ten rok można składać tylko do końca styczni. Mogą je składać wszyscy właściciele obiektów zabytkowych, które nie należą do miasta, ani do szeroko pojętych spółek Skarbu Państwa. Są to więc osoby prywatne, firmy, wspólnoty mieszkaniowe, związki wyznaniowe.

- Dotacje są przyznawane przede wszystkim na to, co widać i co decyduje o stanie technicznym budynku, czyli elewacje, na remont części konstrukcyjnych, zabezpieczenie, na prace ratunkowe. Zazwyczaj są dość istotnym wsparciem, bo to wsparcie na poziomie 30-40 proc., a czasem nawet 60-70 proc. całego kosztu prac konserwatorskich. To duża pomoc - zaznaczył Michał Krasucki.

W tym tygodni informowaliśmy o nowym zabytku na Saskiej Kępie. Zobacz modernistyczny budynek:

Dom przy ulicy Walecznych
Dom przy ulicy Walecznych Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

PAP/kw/b

Źródło zdjęcia głównego:  | Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl