Zgłoszeń do udziału w Masie Powstańczej było wiele. Chętni wykorzystali wszytkie dostępne w rejestracji 2000 miejsc. Ci, którym nie udało się zarejestrować, będą mieli jeszcze szansę w sobotę w godzinach 14:30 -16:45, ale dostępnych będzie wtedy tylko 250 miejsc.
Można oczywiście także dołączyć do rowerzystów już na samej zbiórce lub podczas przejazdu, ale organizatorzy zaznaczają, że tylko zarejestrowani uczestnicy moga liczyć pamiątkowe koszulki.
Przemierzą mokotowskie uliczki
Rajd wystartuje o godz. 17.00 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku uczestnicy przemierzą mokotowski szlak bojowy Pułku AK "Baszta". Podczas 3-godzinnego przejazdu o historii walk w tej okolicy opowie varsavianista i dziennikarz "Gazety Stołecznej" Jerzy S. Majewski.
Rowerzyści pojadą Przyokopową, Hrubieszowską, Kasprzaka, Przyokopową, Karolkową, Kolejową i Towarową do pl. Zawiszy. Potem skierują się na Grójecką, Banacha, Żwirki i Wigury, Racławicką, Wołoską i Woronicza. Stamtąd przejadą Puławską, Madalińskiego, Kazimierzowską, Narbutta, Wiśniową, Rakowiecką z powrotem do Puławskiej, potem przez pl. Unii Lubelskiej do Marszałkowskiej, przez pl. Konstytucji, Koszykową, Chałubińskiego, al. Jana Pawła II dotrą do ronda ONZ. Stamtąd Grzybowską, Karolkową, Hrubieszowską i Przyokopową wrócą do muzeum.
Powstańcza topografia
Masa Powstańcza to coroczny rowerowy hołd składany powstańcom, ale także próba odnalezienia w topografii współczesnej stolicy miejsc związanych wydarzeniami 1944 roku. W poprzednich latach uczestnicy rajdu przejechali Szlakiem łączniczek, Śladem warszawskich barykad, Zgrupowania bojowego "Radosław", czy Zgrupowania AK "Żywiciel".
js/ec