Podejrzani o korupcję przy reprywatyzacji zostają w areszcie

Najnowsze

TVN24Zatrzymania w sprawie reprywatyzacji

Sąd Okręgowy we Wrocławiu odrzucił w środę zażalenia czterech osób podejrzanych w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji. O uchylenie decyzji o tymczasowym aresztowaniu zabiegali były urzędnik stołecznego ratusza Jakub R., adwokat Robert N. oraz rodzice Jakuba R. - Alina D. i Wojciech R.

O postanowieniu sądu poinformował dziennikarzy prokurator Rafał Jaroch z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. - Sąd utrzymał w mocy wszystkie postanowienia sądu pierwszej instancji o tymczasowym aresztowaniu podejrzanych - powiedział prokurator.

Oprócz tego, jak informuje TVN24, sąd odrzucił też zażalenie prokuratury na brak aresztu dla kolejnych dwóch osób: Mariusza P. i Gertrudy J-F.

Jaroch przypomniał, że prokuratura wnioskowała o areszt, ponieważ "istnieje obawa matactwa w śledztwie oraz duże prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych czynów".

Zatrzymania i zarzuty

Były urzędnik stołecznego ratusza Jakub R., jego rodzice Alina D. i Wojciech R. oraz adwokat Robert N. w połowie lutego złożyli zażalenia na o trzymiesięcznym areszcie. O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Pod koniec stycznia Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła pięciu osobom zatrzymanym przez CBA zarzuty związane z korupcją i oszustwem. Były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R. - według prokuratury - przyjął od Roberta N. korzyść majątkową w wysokości 2,5 mln zł w zamian za decyzje dotyczące ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy pl. Defilad 1.

Według prokuratury podrobionym przez Roberta N. dokumentem posłużyła się przed sądem Alina D. Kobieta odpowie za to przed sądem. Zarzuty w sprawie usłyszeli również Wojciech R. i Mariusz L. Obaj mężczyźni, tak jak wszyscy zatrzymani, usłyszeli zarzuty udziału w oszustwie na szkodę spadkobierców gen. Tadeusza Kasprzyckiego (ostatniego ministra spraw wojskowych w II RP). Wobec L. prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze.

Wspomniani Mariusz P. i Gertruda J.-F. (o tymczasowy areszt których wnioskowała prokuratura) podejrzani są o niedopełnienie obowiązków urzędniczych w związku z reprywatyzacją w Warszawie.

Mariusz P. to kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, zaś Gertruda J.-F. to naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy. Wraz z nimi zarzuty postawiono również radcy prawnemu Jerzemu M., który w przeszłości pełnił funkcję koordynatora samodzielnego wieloosobowego stanowiska pracy radców prawnych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy.

Czytaj więcej o zatrzymaniach urzędników:

Areszt dla 4 z 5 podejrzanych - wideo archiwalneTVN24

PAP/kw/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24