Kolejarze informują, że przywracanie normalnego ruchu pociągów w całej Polsce może potrwać nawet kilka godzin. Opóźnienia pociągów wyjeżdżających z Dworca Centralnego wynoszą od 60 minut do 2,5 godziny.
Nie jeździły przez Centralny
Od godz. 7 do 9 zablokowana była linia prowadząca przez Dworzec Centralny. Część pociągów dalekobieżnych oraz składy jadące na Lotnisko Chopina kursowały przez stację Śródmieście. W czasie dwóch godzin trwania strajku z Dworca Centralnego miało odjechać 41 pociągów.
CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH NA LINIACH PODMIEJSKICH
- Na Dworcu Centralnym stoi kilka pociągów. Co chwilę słychać informację, że pociągi będą stać dwie godziny - relacjonowała tuż po godz. 7.00 Marta Klos, reporterka TVN24. Na Centralnym wcześnie rano było niewielu pasażerów. - Jest za to sporo informatorów, także nie można narzekać na brak informacji - mówiła.
TU ZNAJDZIESZ INFORMACJE O UTRUDNIENIACH Z CAŁEGO KRAJU
Na stacji Łódź-Widzew stonęły dwa pociągi. O godz. 6.50 odjęchał pociąg do Warszawy, ale stanął w trasie. Także pociąg z Krakowa do Warszawy stanął na trasie. Pociągi pasażerskie, które stanęły na stacjach ze względu na strajk to między innymi: pociąg Intercity 15106 Warszawa Wschodnia - Bydgoszcz; pociąg Intercity 16200 Warszawa Wschodnia - Jelenia Góra.
Na Dworcu Centralnym na razie spokojnie
Strajk w całym kraju
- Strajk jest wynikiem prowokacji pana ministra i pracodawców. Sprowokowali, żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od tego co dzieje się na kolei, od prywatyzacji itd. Rząd chce zaserwować nam taką sytuację jaką mają na Śląsku. Będziemy krzyczeć do końca i walczyć, bo przychodzimy służyć podróżnym - powiedział Leszek Miętek z kolejarskich związków zawodowych.
Protest dotyczy spółek Intercity, Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo i PKP Energetyka.
Już wcześniej przedstawiciele WKD, SKM i Kolei Mazowieckich poinformowały, że nie zastrajkują, ale ostrzegali o możliwych opóźnieniach. Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego radził korzystać w tym czasie z innych środków transportu.
Gorące napoje na dworcach
Dla zapewnienia pasażerom aktualnych informacji o ewentualnych utrudnieniach na 19 największych dworcach kolejowych w godzinach 5-12 miały działać dodatkowe punkty informacyjne oraz mobilni informatorzy.
Uruchomiona została specjalna strona internetowa pod adresem www.wczasiestrajku.pl.
Na 40 dworcach pasażerowie mogli liczyć na bezpłatne ciepłe napoje.
tvn24.pl/ran/b/par