Po sex-shopach zostało błoto, teren wciąż sporny


Po zburzonych w sierpniu pawilonach została wyrwa w miejskim krajobrazie. Smutno będzie wyglądać jeszcze przez parę miesięcy. Później powstanie skwer. Skromny. - Nie opłaca się na niego wydawać dużych pieniedzy - przekonują urzędnicy. Teren mógłby zmienić swoje przeznaczenie, ale inwestycje wciąż blokują roszczenia.

- Na wiosnę postawimy ławeczki, ogarniemy trawniki - obiecuje w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Paweł Kołodziejski, wicedyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Zarządzeniem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz teren po pawilonach na rogu Marszałkowskiej, Królewskiej i Zielnej przekazano właśnie ZTP.

Być może na skwerku pojawią się kwiaty - ale w wersji oszczędnej, na pewno nie będzie dużych klombów. Dlaczego? - To teren inwestycyjny. Może zmienić przeznaczenie - tłumaczy Kołodziejski.

Plany zablokowane

Inwestycyjny jest tylko potencjalnie. Jednym z pomysłów dla tego rejonu było odtworzenie dawnej pierzei ulicy Marszałkowskiej. Na razie pozostaje w sferze mglistych planów. - Do części gruntu są roszczenia. Sprawa jest nadal w toku - mówi Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia.

Niepewny jest los propozycji młodych architektów, żeby wybudować tu tymczasowy stadion 7-lecia. Nie ma pieniędzy na realizację projektu, a mieszkańcy już przeciwko niemu protestują. Mimo tego dzielnica zdecydowała się projekt skonsultować z mieszkańcami.

Czytaj więcej w tekście Andrzeja Rejnsona.

Ale to nie wszystko. Bliżej stacji metra Świętokrzyska pozostał jeszcze jeden pawilon. Stoi na gruncie, należącym do firmy. Wiecurmistrz Śródmieścia Marcin Rzońca deklarował kilka razy w TVN Warszawa, że miasto próbuje się z właścicielem dogadać. Urzędnicy chcą, żeby ten ciąg sklepów także zniknął. Jak mówi Majewska, właściciel chciał "w zamian" teren bliżej skrzyżowania Marszałkowskiej ze Świętokrzyską. Tam ma już jedną działkę. Stoją na niej kebab i reklamy. Ratusz wymówił się na razie budową II linii metra, a sprawa pawilonu pozostała nierozwiązana.

Zrobili za to parking

Lepsze wieści płyną z ulicy Zielnej. Tam, zgodnie z zapowiedzią urzędu, wytyczono miejsca parkingowe dla mieszkańców. To zadośćuczynienie za miejsca postojowe, które zlikwidowano przy okazji modernizacji placu Grzybowskiego. Za to sama nawierzchnia ulicy nadal pozostawia wiele do życzenia.

fot. TVN Warszawa
fotfot. TVN Warszawa | renij.blog.pl

Milena Zawiślińska

Źródło zdjęcia głównego:  | TVN24, newsweek.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl