Nie będzie strajku w stołecznej komunikacji miejskiej. Radni Platformy Obywatelskiej zgodzili się przesunąć termin odebrania pracownikom przywilejów, dzięki którym autobusami, metrem czy tramwajami mogą jeździć za darmo.
Rozmowy na temat utrzymania przywilejów trwają od wielu tygodni. Przed kilkoma dniami przedstawiciele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zapowiadali, że nie mogą się porozumieć z władzami miejskich spółek i ostrzegali, że na początku lipca przeprowadzą strajk ostrzegawczy.
W środę doszło do kolejnej tury negocjacji. Tym razem ze związkowcami spotkali się radni PO. Po kilkugodzinnych rozmowach, Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych PO poinformował, że jego klub zadeklarował odsunięcie do 31 marca 2014 roku odebrania pracownikom komunikacji miejskiej ulg za usługi przewozowe.
Pod komunikatem wysłanym do mediów podpisali się związkowcy i samorządowcy.
Innymi słowy, przesunąć ma się data odebrania przywilejów pracownikom komunikacji miejskiej z 1 września właśnie na koniec marca przyszłego roku. Projekt uchwały ma być skierowany na sesję Rady Warszawy 11 lipca. "Pozwoli to wydłużyć czas negocjacji pomiędzy pracownikami i pracodawcami" – piszą sygnatariusze komunikatu wysłanego do mediów.
Bilet pracowniczy?
Podczas rozmów padła także propozycja wprowadzenia przez uchwałę rady miasta biletu pracowniczego, który byłby finansowany przez pracodawców. Zapewniałby pracownikom darmowe przejazdy komunikacją miejską poza godzinami pracy.
Szczegóły mają być ustalone podczas dalszych negocjacji z pracodawcami. Przedstawiciele Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego zadeklarowali wolę zawieszenia sporu zbiorowego oraz podjęcie działań na rzecz wstrzymania akcji strajkowej co najmniej do dnia 31 grudnia 2013 i zakończenia sporu zbiorowego z chwilą podpisania właściwych porozumień z pracodawcami” – czytamy w komunikacie.
23 maja głosami Platformy Obywatelskiej Rada Warszawy przegłosowała uchwałę znoszącą prawo pracowników komunikacji miejskiej i ich rodzin do darmowych przejazdów. W stolicy przywilej ten dotyczy ok. 30 tysięcy osób. W ten sposób miasto chce zaoszczędzić 21 mln złotych rocznie.
Majowy protest przed ratuszem:
Związkowcy protestują przed ratuszem
ran/par
Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krzysztofiński / tvnwarszawa.pl