Plac Narutowicza w czerwcu będzie zabytkiem. Co z przebudową?

Spór o pętlę na pl. Narutowicza
Spór o pętlę na pl. Narutowicza
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Spór o pętlę na pl. NarutowiczaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

– Plac Narutowicza już w połowie czerwca zostanie wpisany do rejestru zabytków – mówi wojewódzka konserwator. Dodaje, że wbrew temu, o co zabiega stołeczny ratusz, nie ma zgody na likwidację pętli tramwajowej. Spór narasta i stawia pod znakiem zapytania całą przebudowę placu.

Barbara Jezierska, wojewódzka konserwator zabytków wszczęła postępowanie mające na celu wpisanie placu do rejestru. Postępowanie rozpoczęło się na początku marca i trwa do tej pory. Jak informuje Jezierska, załatwiane są ostatnie procedury. - W połowie czerwca wpisujemy plac Narutowicza do rejestru zabytków – zapowiada.

Wpisanie placu do rejestru oznacza, że wszelkie działania, które będą miały wpływ na charakter tego miejsca, trzeba będzie konsultować z konserwatorem zabytków. To ważne, gdyż na placu Narutowicza planowane są duże zmiany.

Spór o pętlę tramwajową

Jedną z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych jest likwidacja pętli tramwajowej, która ma zostać zastąpiona jednym torem odstawczym. I tu pojawia się problem, gdyż władze miasta chcą pętlę usunąć, a wojewódzka konserwator – zachować.

- Pętla zostaje – stwierdza stanowczo Jezierska. – Pewnie będzie ograniczona najprawdopodobniej do jednego lub dwóch torów. Maksymalnie do trzech (obecnie pętla ma cztery tory – dop. red.). Ostateczną decyzję podejmą Tramwaje Warszawskie, ale o całkowitej likwidacji nie ma mowy – dodaje.

Zachowania pętli domagają się też opozycyjni radni z Ochoty. Na ostatniej sesji próbowali przeforsować w tej sprawie specjalne stanowisko.

"W odczuciu zdecydowanej większości mieszkańców pętla wtopiła się mocno w pejzaż placu Narutowicza. Potwierdzają to tegoroczne konsultacje. Miażdżąca większość wypowiadających się w sprawie pętli osób domagała się jej pozostawienia" – pisali.

Radni przekonywali, że pętla ma ogromne wartości historyczne. "Istnieje w tym miejscu od 95 lat, co jak na warunki warszawskie – miasta w lwiej części zburzonego podczas II wojny światowej – samo w sobie jest rzeczą cenną" – twierdzili.

Podkreślali też, że pętla jest potrzebna z czysto praktycznego punktu widzenia, bo w przypadku awarii tramwajów lub remontów torowiska pozwala uniknąć chaosu komunikacyjnego.

Pętla na placu? "To wstyd i hańba"

Stanowiska nie udało się przyjąć, gdyż odrzucili je radni PO. - Trudno uwierzyć w to, że na środku centralnego placu chce się zostawić starą pętlę. To wstyd i hańba – skomentował radny Lech Barycki (PO).

Rzeczniczka dzielnicy Monika Beuth-Lutyk studzi emocje i tłumaczy, że ochocka Platforma Obywatelska wraz z zarządem stoją na stanowisku, że likwidacja pętli umożliwi oddanie całego placu mieszkańcom Ochoty.

– Będzie można organizować tam różne spotkania, imprezy czy uroczystości. Pojawił się nawet pomysł na zrobienie jarmarku świątecznego. Przez pętlę jest to możliwe tylko w ograniczonym zakresie – tłumaczy. - Poza tym, propozycja likwidacji pętli wypłynęła od samych projektantów, czyli pracowni Dawos - dodaje.

Radni zwracali uwagę, że w pierwotnej wersji projektu Dawos z 2013 roku pętla była zachowana. Dopiero w kolejnej odsłonie ją zlikwidowano. - Koncepcja uległa zmianie z uwagi chociażby na postęp techniczny. Kiedyś nie było tramwajów, które jeździły w dwie strony, a dzisiaj są – mówi Beuth-Lutyk.

Plac Narutowicza nie wykorzystuje potencjału

Rzeczniczka stanowczo podkreśla jednak, że dzielnica nie jest właściwym adresatem zarzutów dotyczących przebudowy placu Narutowicza. - Wszelkie decyzje są podejmowane przez miasto, u wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza – zaznacza.

- Decyzja o likwidacji pętli była konsultowana z Tramwajami Warszawskimi. Uznano, że nie ma uwarunkowań technicznych, które wskazywałyby, że pętla jest niezbędna – mówi nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Władze miasta, podobnie jak dzielnica, uważają że usunięcie pętli sprawi, że plac będzie bardziej przyjazny dla mieszkańców. - To miejsce ma olbrzymi potencjał, który przez obecny układ komunikacyjny jest niewykorzystywany. Mamy nadzieję, że konserwator przychyli się do naszej opinii – dodaje Milczarczyk.

Nadzieje wydają się być złudne. Odrzucenie przez PO stanowiska w sprawie zachowania pętli Barbara Jezierska komentuje krótko: "Tym bardziej potrzebny jest szybki wpis do rejestru".

Co z milionami na przebudowę?

Opozycja obawia się, że przez spór na linii miasto – konserwator, plac Narutowicza w ogóle nie zostanie zrewitalizowany. - Platforma chce umierać za usunięcie tej pętli, a w konsekwencji skończy się tak, że nie będzie żadnej przebudowy i 25 mln, które przekazano na ten cel zostanie wyrzucone w błoto – mówił na sesji Łukasz Gawryś, radny z Ochoty.

– Pieniądze nie muszą być wyrzucone w błoto. Za nie można chociażby wyprostować Grójecką. To nie koliduje z zachowaniem pętli – odpowiada Barbara Jezierska.

A co z resztą? - Nawet jeśli wojewódzka konserwator za wszelką cenę uzna, że pętlę należy zachować, to nie zmienia faktu, że plac zostanie zrewitalizowany – zapewnia Milczarczyk. – Konserwator zakłada możliwość ograniczenia torów i przebudowy. Będziemy szukać porozumienia – dodaje.

Oprócz likwidacji pętli tramwajowej, projekt przebudowy placu Narutowicza zakłada wspomniane wyprostowanie i zwężenie ulicy Grójeckiej (między Kopińską a Niemcewicza) do dwóch pasów w każdą stronę.

Zmiany planowane od lat

Przebudowa "serca Ochoty" to temat, o którym mówi się od kilku lat. Już w 2011 roku odbyły się pierwsze konsultacje przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Rok później ogłoszono konkurs na najciekawszą koncepcję. II miejsce zajęła koncepcja firmy Dawos.

Przez kolejne lata temat nie był szerzej poruszany. Powrócił we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to warszawscy radni przyznali niemal 25 mln złotych na przebudowę placu.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl