Uroczystości upamiętniające Powstanie odbywają się tu co roku o godzinie 21. Miejsce nie jest przypadkowe. Na Czerniakowie polscy żołnierze toczyli najbardziej heroiczne walki powstańcze i tu po zakończeniu wojny usypano kopiec z gruzów stolicy.
Kulminacyjnym momentem uroczystości na kopcu jest rozpalenie "Ogniska Pamięci" z ognia przyniesionego przez sztafetę pokoleń. - Są to harcerze, żołnierze, kombatanci i strażnicy miejscy, którzy przynoszą płomień z Grobu Nieznanego Żołnierza.
- Powstańcy dają przykład jak żyć, dają lekcję jedności - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości będącej częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na kopcu przy ulicy Bartyckiej zgromadzili się we wtorkowy wieczór warszawiacy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci i harcerze. Odegrano "Marsz Mokotowa".
Oprócz wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, w uroczystości uczestniczyli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski oraz wiceprezydent Warszawy Witold Pahl.
Morawiecki powiedział, że "ci, którzy polegli i ci, którzy przeżyli, wyciągają do nas swoje dłonie i myśli". "Oni dają nam (...) to, co poświęcili ojczyźnie, uczą nas, jak lepiej żyć w tych czasach, które są przecież o niebo łatwiejsze od tamtych czasów. W tych czasach powinniśmy tamtą lekcję jedności, pracy dla ojczyzny, od nich pozyskać i zapamiętać sobie" - podkreślił.
Wielka mogiła, kopiec z gruzów
Powstańcy z dzielnicy Mokotów przypominali, że kopiec, to nie tylko gruzy Warszawy, ale też mogiła tych wszystkich, którzy zginęli pod gruzami, a których ciał nigdy nie odnaleziono. Apelowali, by tak traktować to miejsce - jako uświęcone krwią bezimiennych ofiar Powstania i zagłady Warszawy.
Kopiec został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 r. Warszawy. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 2004 r. Stoi tu kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą: 1944.
Zobacz inne uroczystości upamiętniające Powstanie:
Godzina "W"
Godzina "W"
PAP/mś