"Ognisko Pamięci" na Kopcu Powstania Warszawskiego

Rozpalenie "Ogniska Pamięci"
Źródło: TVN24
Zapłonął ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego. Będzie się palił przez 63 dni - dokładnie tyle, ile trwał zryw żołnierzy Armii Krajowej w 1944 roku.

Uroczystości upamiętniające Powstanie odbywają się tu co roku o godzinie 21. Miejsce nie jest przypadkowe. Na Czerniakowie polscy żołnierze toczyli najbardziej heroiczne walki powstańcze i tu po zakończeniu wojny usypano kopiec z gruzów stolicy.

Kulminacyjnym momentem uroczystości na kopcu jest rozpalenie "Ogniska Pamięci" z ognia przyniesionego przez sztafetę pokoleń. - Są to harcerze, żołnierze, kombatanci i strażnicy miejscy, którzy przynoszą płomień z Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Powstańcy dają przykład jak żyć, dają lekcję jedności - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości będącej częścią obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na kopcu przy ulicy Bartyckiej zgromadzili się we wtorkowy wieczór warszawiacy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci i harcerze. Odegrano "Marsz Mokotowa".

Oprócz wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, w uroczystości uczestniczyli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski oraz wiceprezydent Warszawy Witold Pahl.

Morawiecki powiedział, że "ci, którzy polegli i ci, którzy przeżyli, wyciągają do nas swoje dłonie i myśli". "Oni dają nam (...) to, co poświęcili ojczyźnie, uczą nas, jak lepiej żyć w tych czasach, które są przecież o niebo łatwiejsze od tamtych czasów. W tych czasach powinniśmy tamtą lekcję jedności, pracy dla ojczyzny, od nich pozyskać i zapamiętać sobie" - podkreślił.

Wielka mogiła, kopiec z gruzów

Powstańcy z dzielnicy Mokotów przypominali, że kopiec, to nie tylko gruzy Warszawy, ale też mogiła tych wszystkich, którzy zginęli pod gruzami, a których ciał nigdy nie odnaleziono. Apelowali, by tak traktować to miejsce - jako uświęcone krwią bezimiennych ofiar Powstania i zagłady Warszawy.

Kopiec został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 r. Warszawy. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 2004 r. Stoi tu kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą: 1944.

Zobacz inne uroczystości upamiętniające Powstanie:

Godzina "W"

Źródło: TVN24
Godzina "W" w Warszawie
Godzina "W" w Warszawie
Teraz oglądasz
Godzina "W" na placu Krasińskich
Godzina "W" na placu Krasińskich
Teraz oglądasz
Mazurek Dąbrowskiego na placu Krasińskich
Mazurek Dąbrowskiego na placu Krasińskich
Teraz oglądasz
Prezydent Duda przed pomnikiem Gloria Victis
Prezydent Duda przed pomnikiem Gloria Victis
Teraz oglądasz
Godzina "W" na placu Zamkowym
Godzina "W" na placu Zamkowym
Teraz oglądasz
Tuż przed godziną "W" na placu Krasińskich
Tuż przed godziną "W" na placu Krasińskich
Teraz oglądasz

Godzina "W"

PAP/mś

Czytaj także: