Podczas uroczystego posiedzenia Rady Warszawy wręczono medale honorowego obywatela. Za 2021 rok otrzymali je Jolanta Brzeska i prof. Andrzej Rzepliński. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że Brzeska jest "sumieniem dla nas wszystkich". W imieniu zamordowanej działaczki medal odebrała jej córka.
Uroczysta sesja Rady Warszawy rozpoczęła się w sobotę o godzinie 14 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki. W przemówieniu poprzedzającym wręczenie medali honorowym obywatelom Trzaskowski podkreślił, że istotnym dla niego jest "to, że możemy się unieść pomad różnice polityczne i oddać hołd, tym, którzy mogą być dla nas drogowskazem".
Mówiąc o Jolancie Brzeskiej - walczącej z dziką reprywatyzacją działaczce społecznej, która zginęła w dotąd niewyjaśnionych okolicznościach - ocenił, że jest ona "sumieniem dla nas wszystkich". Powiedział, że w Warszawie działy się rzeczy, "które nie powinny się dziać i to bardzo ważne, że możemy razem uhonorować jej pamięć".
Prezydent Warszawy zwracając się do byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, powiedział, że on "pełnił również rolę sumienia, przez lata swojej służby - ale zwłaszcza ostatnio - i wyznaczał nam kierunek, jak powinniśmy się zachowywać, jakie kręgosłupy powinniśmy mieć".
- Zaszczycające jest dla mnie, że otrzymałem tytuł wraz z Jolantą Brzeską, która dała największą daninę, daninę kosmiczną, daninę życia. Kiedy myślę o tym, to mam tylko nadzieję, że kiedy ją palili, to już nie żyła, że nie zrobili tego odwrotnie. I mam nadzieję, że policja w końcu ustali, prokuratura ustali, kto dopuścił się tej niesłychanej zbrodni - powiedział Rzepliński dziękując za przyznanie honorowego obywatelstwa.
Przyznali też zaległe medale i nagrody
Podczas sobotniej sesji wręczono również medale honorowym obywatelom stolicy przyznane w 2020 roku. W ubiegłym roku uroczystość się nie odbyła z powodu pandemii. Otrzymali je: pisarka i laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, prof. Władysław Findeisen z Politechniki Warszawskiej, chirurg prof. Wojciech Noszczyk, historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund oraz historyk prof. Wiesław Wysocki.
Rozdano równie Nagrody m.st. Warszawy 2020 i 2021. Otrzymali je między innymi medycy pracujący w szpitalach Warszawy w czasie kolejnych fal pandemii.
10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej
10 lat od śmierci liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów minęło 1 marca. Mieszkała w kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie, która stała się jednym z symboli w sprawie tzw. afery reprywatyzacyjnej. Spalone ciało Jolanty Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 roku w lesie w Powsinie. Śledztwo w sprawie śmierci działaczki prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Nie ma jednak podejrzanych w tej sprawie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa