Uczestnicy konkursu mieli do zagospodarowania obszar o powierzchni 2,5 ha między ulicą Parkową a aleją Chińską, na którym miałby powstać Ogród XXI wieku oraz przestrzeń wystawowa.
Plan na lata
Pierwszą nagrodę w tym konkursie otrzymał polsko-holenderski projekt autorstwa Mecanoo International B.V. i Jojko + Nawrocki architekci z Katowic. To propozycja łąki z trójkątną platformą, pod powierzchnią której znajdzie się pawilon o powierzchni 1800 m2. Nowy budynek ma nie wyróżniać się na tle istniejących już zabytkowych obiektów.
Będzie to pierwszy od 150 lat nowy budynek służący jako obiekt muzealny.
- Pawilon chcemy mieć jak najszybciej, jednak jest to jedynie jego wstępna koncepcja. Koszt inwestycji będzie znany dopiero po przygotowaniu projektu, który ma być gotowy na początku 2014 roku - powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Barbara Werner z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Jak z kolei napisała "Gazeta Stołeczna", powołując się na wyliczenia dyrektora Łazienek Tadeusza Zielniewicza, koszt realizacji oszacowano na 35 mln zł. W rozmowie z dziennikarzami gazety zapowiedział on starania o pieniądze z Ministerstwa Kultury, Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Realizacja zwycięskiej koncepcji może potrwać nawet kilka lat.
Ogród-łąka a pod nią pawilon
- Budowa nie spowoduje utrudnień dla zwiedzających. Nie przewidujemy zamykania tej części ogrodu. Pawilon ma powstać w miejscu, które pozwala na swobodny dojazd pojazdów na plac budowy od ul. Parkowej - podała Werner.
Ma być ekologiczny
Pawilon w Ogrodzie XXI w. pozwoli na organizację dużych wystaw czasowych.
- Będzie służył do realizacji wystaw czasowych, ale też celów edukacyjnych. Planujemy organizować tam różnego rodzaju spotkania i konferencje dla dzieci oraz dorosłych - powiedziała Werner
W budynku zostaną zastosowane technologie proekologiczne oraz materiały odnawialne. Był to jeden z warunków, które powinny spełniać prace konkursowe.
Spłynęły dziesiątki projektów
Do konkursu organizowanego pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Środowiska z 80 nadesłanych zgłoszeń zakwalifikowało się 66 architektów. Ostatecznie w I etapie konkursu brało udział 48 projektów, spośród których do II etapu konkursu wybrano 5 propozycji. Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu 2 nagród oraz 3 równorzędnych wyróżnień.
Wszystkie projekty można obejrzeć do 24 listopada w budynku Podchorążówki Muzeum Łazienki Królewskie, w poniedziałek w godz. 11:00 - 16:00 oraz w pozostałe dni od 9:00 do16:00.
pc/mz