Nocna komisja otworzyła Obozową

[object Object]
Otwarta ulica ObozowaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

W nocy z wtorku na środę Obozowa została otwarta dla ruchu. To efekt posiedzenia komisji, która zebrała się późnym wieczorem i zdecydowała o udrożnieniu przejazdu. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o licznych zmianach w komunikacji miejskiej.

O otwarciu Obozowej chwilę przed godziną 23.00 powiadomił nas Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK. Informację potwierdziła nasza dziennikarka. - Ulica faktycznie jest już przejezdna. Kierowcy mają do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Drogowcy zajmują się zmianą oznakowania - relacjonowała około godziny 23.00 Karolina Wiśniewska z tvnwarszawa.pl.

Zmiany w komunikacji

W związku z udrożnieniem przejazdu Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził liczne zmiany w kursowaniu autobusów.

Linia 103 została skierowana na zmienioną trasę: Metro Młociny - ... - Tatarska - Ostroroga - Wawrzyszewska - Obozowa - zawrotka na wysokości ul. Wawrzyszewskiej - Obozowa - Płocka - Wolska - ... - Dw. Zachodni (Tunelowa). Podobnie jak linia Z-3, która od środy jeździ trasą: Nowe Bemowo - Powstańców Śląskich - Radiowa - Dywizjonu 303 - Obozowa - Młynarska - Al. Solidarności - Metro Ratusz Arsenał. Zlikwidowane zostały dwie linie: dzienna Z-4 i nocna ZN5. Natomiast inne nocne autobusy (N45 i N95) wróciły na trasy podstawowe w rejonie Młynowa i Koła.

Urzędnicy przypominają, że choć wiadukt jest zdemontowany, to cały czas trwa remont torowiska tramwajowego. Z tego względu zamknięty jest lewoskręt z Obozowej z Płocką.

Nocna komisja

O możliwym otwarciu Obozowej dowiedzieliśmy się we wtorek po południu, od urzędników stołecznego ratusza. Wysłali komunikat następującej treści:

"W nocy z 18 na 19 lipca wykonawca [PKP PLK - red.] planuje otworzyć Obozową dla ruchu drogowego. Ulica jest nieprzejezdna z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego".

Jeszcze wieczorem Karol Jakubowski zastrzegał jednak, że otwarcie nie jest stuprocentowo przesądzone.

- Jest taka idea [by otworzyć w nocy Obozową - red.]. Dzisiaj zbierze się komisja, która zadecyduje, czy można wznowić ruch w momencie, kiedy jeszcze nie została wydana decyzja konserwatora zabytków co do bunkra. Na tę chwilę czekamy - zapowiadał w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Bunkier, o którym mówił Jakubowski, to dawny schron niemiecki typu Ringstand 58c "Tobruk". Jego pozostałości sąsiadują z inwestycją kolejarzy i mogą popsuć im plany przebudowy linii kolejowej. Fundacja Thesaurus zajmująca się ochroną zabytków zabiega bowiem o wpisanie tego obiektu do rejestru. Złożyła w tej sprawie wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków Jakuba Lewickiego. Jego stołeczny odpowiednik Michał Krasucki wstrzymał też prace w rejonie bunkra. W ubiegłym tygodniu odbyły się jego oględziny. Obecnie i kolejarze, i fundacja czekają na decyzję Lewickiego o wpisaniu (bądź nie) bunkra do rejestru.

Sporny termin otwarcia

Termin otwarcia Obozowej był do tej pory przedmiotem sporu między kolejarzami a ratuszem. Ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego 25 czerwca. Początkowo urząd miasta informował, że będzie nieprzejezdna tylko do 10 lipca. Jednak dzień przed planowanym otwarciem pojawił się nowy komunikat - o przedłużeniu zamknięcia do 24 lipca.

Kolejarze tej daty jednak jasno nie precyzowali. Informowali jedynie, że do 24 lipca będą prowadzone prace związane z przesuwaniem przyczółku wiaduktu. Zastrzegali też, że o zmianach w komunikacji będą informować na bieżąco.

Jednocześnie PKP PLK w komunikacie prasowym sprzed kilku dni przypomniało, że w negocjacjach z miastem w 2015 roku ustalono, że Obozowa może być nieprzejezdna nawet przez cztery miesiące.

List wiceprezydent Kaznowskiej

Władze miasta nie są zadowolone z takiego obrotu spraw. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska wysłała list do prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela. Ostrzegała, że miasto nie godzi się na przedłużenie tymczasowej organizacji ruchu, gdyby prace miały wykroczyć poza okres wakacyjny.

Do pisma zastępczyni Hanny Gronkiewicz-Waltz dotarł portal transport-publiczny.pl. Kaznowska podkreśliła w nim, że miasto do tej pory nie otrzymało szczegółowego harmonogramu robót na linii kolejowej nr 20. "Przypomnę, że w lipcu winniście państwo rozpocząć główne prace skutkujące zamknięciem ul. Obozowej, aby zakończyć je w okresie wakacyjnym. Dlatego ponawiam prośbę o pilnie uzupełnienie dokumentów" - pisała Renata Kaznowska.

"W przypadki niewykonana prac powodujących wyłączenie z ruchu ul. Obozowej w okresie wakacyjnym zmuszeni będziemy odmówić państwu przedłużenia tymczasowej organizacji ruchu. Ponowne zamknięcie ul. Obozowej będzie możliwe w wakacje 2018 roku" - ostrzegała Kaznowska.

Prezes PKP PLK odpowiedział na pismo wiceprezydent. Wskazał w nim, że w 2015 roku miasto zgodziło się na tak długi okres utrudnień.

Transport-publiczny.pl zwraca też uwagę, że inwestycję utrudnia osuwanie się skarpy i gruntu pod bunkrem, co uniemożliwia dalsze bezpieczne prowadzenie prac. W piątkowym komunikacie prasowym PKP PLK zapewniało jednak, że prace nie są wstrzymane. "Ustalane jest optymalne rozwiązanie związane z zagospodarowaniem bunkra z II wojny światowej. Wykonawca oczekuje na dodatkową decyzję konserwatora zabytków" - informowali kolejarze.

Obozowa to jedna z kluczowych arterii na Woli. Jej zamknięcie - przy nieprzejezdnej z powodu budowy metra Górczewskiej i Płockiej - paraliżuje ruch w dzielnicy i sprawia, że mieszkańcy stoją w gigantycznych korkach.

Zobacz archiwalne nagrania z prac na Obozowej:

[object Object]
Obozowa jest zamkniętaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/md/b

Pozostałe wiadomości

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

- Równość małżeńska, godność osób transpłciowych, prawa dzieci wychowywanych w tęczowych rodzinach czy też skuteczne ściganie przestępstw z nienawiści to sprawy pilne, wymagające konkretów - podkreślają organizatorzy sobotniej Parady Równości. W sobotę swoje postulaty manifestowali na warszawskich ulicach. Ruszyli o godzinie 14.

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Parada Równości na ulicach Warszawy. "Nie chcemy obietnic, chcemy konkretów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia w jednej ze szkół w Przasnyszu. W kwietniu z budynku ewakuowano 340 osób, a 15 trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Śledczy próbują ustalić, co było przyczyną.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Próbują ustalić, co było przyczyną zatrucia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczny manewr zauważył czytelnik Kontaktu 24. Zamontowana w jego aucie kamera nagrała, jak kierowca nagle zjeżdża ze skrajnie lewego pasa trzypasmowej jezdni, żeby zaparkować. - Mignął kierunkowskazem i bez oglądania się na cokolwiek i kogokolwiek, przejechał przez dwa pasy, żeby wjechać na miejsce parkingowe - opisuje autor nagrania.

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Mignął kierunkowskazem i przejechał przez dwa pasy, by zaparkować

Źródło:
Kontakt 24

Sezon wakacyjny dopiero się rozpoczyna, a niektórym już udało się zrujnować urlopowe plany "żartami". Tylko na mazowieckich lotniskach było kilku takich "dowcipnisiów". Przepraszali, ale było na to za późno. Za każdym razem kończyło się to tak samo: wstydem wobec innych pasażerów, wycofaniem z rejsu i mandatem "na pamiątkę".

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

"Żarty" na lotnisku i zrujnowane wakacyjne plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-letni kierowca volkswagena po kontroli drogowej trafił do więzienia. Okazało się bowiem, że ma cztery czynne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a do tego jest poszukiwany listem gończym za niestosowanie się do wyroków sądu.

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Zatrzymany do kontroli kierowca miał cztery zakazy prowadzenia i był poszukiwany za ich łamanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę oficjalnie ruszył sezon nad Wisłą. Ratownicy WOPR przyznają, że w sobotę nie mają dużo pracy przez pogodę, a straż miejska przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

"Sobotni poranek nie zachęca do wypoczynku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Nie tylko bezpośredni sprawcy wykroczeń na drodze mogą zostać ukarani mandatem. Również właściciele pojazdów ponoszą odpowiedzialność, jeżeli nie wskażą danych osoby, której powierzyli pojazd" - przypominają radomscy policjanci i podają przykład 31-letniego mieszkaniec Radomia, który został ukarany mandatem karnym w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Nie powiedział, kto driftował jego autem wokół nowożeńców. Kosztowało go to osiem tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Archidiecezja warszawska ostrzegła przed nieprawdziwą reklamą z udziałem kardynała Kazimierza Nycza. "To deepfake. Metropolita warszawski nigdy nie wziąłby udziału w reklamie" - napisano w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Kardynał Kazimierz Nycz w reklamie? Archidiecezja ostrzega: to deepfake

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zostawił w mieszkaniu bez opieki, wody i żywności sześć kotów. Martwe zwierzęta znaleziono po dziewięciu miesiącach. Właściciel kotów został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem.

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Zostawił sześć kotów w mieszkaniu. Na dziewięć miesięcy, bez jedzenia i wody. Żaden nie przeżył

Źródło:
PAP

Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Ponad dwa tysiące roślin zamiast betonu. Tak wygląda plac wejściowy do Parku Akcji "Burza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać przebiegającego tuż przed samochodem łosia. Kierowcy udało się uchwycić zwierzę na drodze niedaleko Zwolenia.

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Łoś przechodził tuż przed autem, nie spieszył się

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl