"Nasadzono już 9,5 tys. drzew". Ratusz tłumaczy się z wycinki

Wiceprezydent Warszawy tłumaczy wycinkę drzew
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
W latach 2007-2015 w Warszawie posadzono ponad 245 tys. drzew, natomiast wycięto ich ok. 205 tys. - poinformował na piątkowej konferencji ratusz. Powierzchnia parków w stolicy w tym czasie wzrosła o 67,5 ha. W pierwszym kwartale 2016 r. nasadzono już 9,5 tys. drzew, a wycięto ponad 4 tys.

W pasach zieleni przyulicznej posadzono ponad 6 tys. drzew oraz ok. 800 tys. krzewów. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wyjaśnił, że w statystykach nie zostały uwzględnione drzewa posadzone m.in. przez osoby prywatne, Lasy Państwowe, spółki, wspólnoty czy spółdzielnie.

- Można śmiało założyć, że duża część drzew, która jest w mieście sadzona, to są drzewa sadzone poza tą statystyką - zaznaczył.

Pierwsze efekty w 2017 roku

Ratusz zwraca uwagę, że nasadzenia i rewaloryzacja terenów zielonych prowadzona jest również w ramach środków budżetu miasta z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych. W 2016 r. na ten cel ma zostać wydane 5 milionów złotych. Fundusze te posłużą m.in. na rewitalizację zieleni na terenie podwórek na Pradze-Północ, zagospodarowaniu terenów zieleni wokół Bursy nr 5, a także wzdłuż Kanału Zaciszańskiego. W realizacji zamierzeń programu nasadzeń mają pomóc "Standardy kształtowania zielenie Warszawy" - dokument, który zawiera większość danych nt. postępowania z zielenią miejską. Stanowi on załącznik do Programu Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy. Zawarte są w nim wytyczne dotyczące projektowania, technologii wykonania jak i pielęgnacji. - Dzięki zaangażowaniu dzielnic, biur i jednostek mam nadzieję, że pierwsze efekty naszej pracy będą widoczne już na wiosnę 2017 r. - zaznaczyła pełnomocnik ds. zarządzania zielenią miejską Renata Kuryłowicz.

Renata Kuryłowicz o "Zielonej Świętokrzyskiej"

"Zielona Świętokrzyska"

Jak podkreśliła, dużym sprawdzianem dla miasta będzie "Zielona Świętokrzyska", na której - dzięki realizacji projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego - przybędzie zieleni publicznej. Dodała, że w pracach wykorzystane zostaną najnowsze technologie, dzięki którym osłonięte zostaną gęsto ułożone sieci kablowe i instalacje przed rozrostem systemu korzeniowego drzew. Nasadzenia w tej części miasta poprzedzają konsultacje społeczne, które potrwają do 28 czerwca. Kuryłowicz poinformowała, że miasto planuje uruchomienie aplikacji mobilnej. Wyraziła nadzieję, że wpłynie ona na czynne zaangażowanie mieszkańców do wskazywania miejsc sadzenia kolejnych drzew, a także informowanie o problemach występujących na terenach zieleni. - Będzie nam dużo łatwiej interweniować - powiedziała. - Staramy się zwiększyć dynamikę przyrostu nowych drzew, a maksymalnie ograniczać oczywiście skutki dot. wycinek - przekonywał Olszewski. Wyjaśnił, że strategia miasta zakłada pojawianie się nowych form zieleni w pierwsze kolejności na terenach niezagospodarowanych.

Nowy projekt

Wiceprezydent zapowiedział, że 16 czerwca, na sesji Rady Miasta, przedstawiony zostanie projekt utworzenia Zarządu Zieleni. Nowa jednostka miałaby się zająć - jak przekonywał - w sposób kompleksowy zarządzaniem zielenią w stolicy, przejmując kompetencje od takich jednostek jak Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Dróg Miejskich, a także dzielnic. Zarząd Zielenie zajmowałby się również zbiornikami i ciekami wodnymi, a także nabrzeżem Wisły. "W ramach prac w nowej jednostce będziemy starali się też budować taką strategię, aby dostęp do zieleni był podzielony na trzy rodzaje stref" - dodał Olszewski. Pierwsza strefa - jak wyjaśniał - ma obejmować codzienne korzystanie z zieleni, druga - incydentalne (spacery, wyjścia) a trzecia - rekreacyjne. Olszewski zwracał ponadto uwagę na liczne modernizacje w latach 2005-2015 parków, skwerów i zieleńców (m.in. Parku Bródnowskiego, Czechowickiego, Jazdów, Szczęśliwieckiego, Ogrodu Saskiego, Skweru Apfelbauma czy Zieleńca na Pl. Grzybowskim) oraz na nowopowstałe parki w latach 2007-2016, np. Park Dygata na Mokotowie, Park Hassów w Ursusie, Park Polińskiego na Pradze-Południe czy Park Moczydełko na Ursynowie.

PAP/kz

Czytaj także: