– Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna, która wymaga stałego i kompleksowego leczenia. Równie ważne jak samo leczenie są warunki w jakich się ono odbywa. Nowe Centrum Leczenia Mukowiscydozy zapewni młodym pacjentom i doskonałą opiekę medyczną, i odpowiednie warunki sanitarne. Szpital w Dziekanowie Leśnym to od dziś najważniejsza placówka leczenia mukowiscydozy w kraju – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.
Otulina lasu
Jak informują przedstawiciele szpitala, do Dziekanowa Leśnego została przeniesiona Klinika Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – jedyny na Mazowszu ośrodek leczący mukowiscydozę.
"Jest to nowy ośrodek w placówce, mieszczący się w odrębnym szpitalnym pawilonie IVA. Tworzą go: część ambulatoryjna, diagnostyczna oraz szpitalna. Inwestycja objęła nie tylko kompleksowy remont, ale też zakup wyposażenia, w tym sprzętu i aparatury medycznej. Odnowiony oddział spełnia najwyższe międzynarodowe standardy leczenia chorych na mukowiscydozę" - czytamy w komunikacie prasowym.
Na parterze centrum znajdują się pracownie diagnostyczne ze sprzętem pozwalającym na kompleksową diagnostykę chorób układu oddechowego oraz na prowadzenie badań. Tam też znajduje się pięć pokoi hotelowych dla rodziców pacjentów oraz pokój socjalny.
Na pierwszym piętrze ulokowano 12 jedno- i 12 dwuosobowych pokoi. Na oddziale może przebywać 20 pacjentów, w tym nawet 12 z mukowiscydozą.
"Wszystkie sale chorych mają osobne łazienki. Na drugim piętrze powstała pierwsza w Polsce poradnia leczenia mukowiscydozy przyjmująca pacjentów w systemie rooming-in. Oznacza to, że chorzy nie oczekują na konsultację, ale zaraz po przyjściu do poradni są umieszczani w osobnych pokojach, w których odbywają się konsultacje specjalistyczne. W szpitalu będzie działał również punkt wsparcia dla rodziców prowadzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Świadczenia w Centrum będą udzielane w ramach NFZ" - informują przedstawiciele oddziału.
– Otwarcie Centrum Leczenia Mukowiscydozy to bardzo ważny moment dla naszego szpitala. W ramach modernizacji powstały trzy kondygnacje, które są od siebie wyizolowane pod względem kontaktowania się pacjentów i personelu, co pozwala na zachowanie aseptyki i higieny, niezwykle istotnych w przypadku tej choroby. Nowoczesne warunki, specjalistyczny sprzęt oraz doświadczona kadra medyczna sprawią, że pacjenci nowego Centrum będą mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo – podkreśla Robert Lasota, dyrektor SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym.
Profesjonalna kadra
Centrum obejmie swoją opieką ponad 400 dzieci, które dotychczas leczone były w IMiD. Na nowym oddziale pracować będzie grono specjalistów różnych dyscyplin m.in.: lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy i psycholog.
"Środki na utworzenie Centrum pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego – dotacja w wysokości 6,3 mln zł, a także z budżetu Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Część sprzętu diagnostycznego podarowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - czytamy w komunikacie.
W grudniu ruszyła budowa Szpitala Południowego:
Ruszyła budowa Szpitala Południowego
kz/pm
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe