Niektórzy świętują urodziny PKiN 21 lipca, kiedy to ZSRR przekazał oficjalnie Pałac polskim władzom. Dzień później dokonano spektakularnego otwarcia i przekazania go społeczeństwu polskiemu.
- Świętujemy w dniu, kiedy trafił do adresata – tłumaczą teraz stołeczni urzędnicy.
Kulminacja obchodów
- Obchody są dla nas kluczowym wydarzeniem w tym roku. Rozpoczęliśmy od wystawy pamiątek, wydaliśmy spacerownik po PKiN, otworzyliśmy dla zwiedzających pałacowe podziemia, zorganizowaliśmy Bieg im. Stanisława Tyma, a także pokazy filmów o i z Pałacem w roli głównej, w ramach letniego kina plenerowego na placu Defilad. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, takich jak licytacja foteli Sali Kongresowej. Jednak kulminacyjna część obchodów to kilka dni w urodzinowym tygodniu, począwszy od 20 lipca – mówi Renata Kaznowska, prezes zarządu PKiN.
W jubileuszowym tygodniu zaplanowanych jest wiele wydarzeń, związanych z urodzinami Pałacu. Toasty, lasery, fajerwerki, koncerty, tańce, gra Tetris w oknach Pałacu czy otwarty koncert plenerowy, na którym zagrają Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir, a także miejski dansing z Marcinem Maseckim oraz JAZZBANDBIGBAND, wystawy i spotkania w ramach cyklu "Poznaj swój Pałac". A to tylko część atrakcji.
- Chcemy, aby urodziny Pałacu Kultury były naszym wspólnym warszawskim świętem. Jak na każdych urodzinach, będziemy się bawić, tańczyć, śmiać, wzruszać. Będziemy też oczywiście wspominać i trochę lepiej poznawać jubilata – mówi Marta Bartkowska, kierownik projektu "Plac Defilad".
Wybrane atrakcje tygodnia urodzinowego:
Toast urodzinowy, 22 lipca
W środę Pałac zaprasza wszystkich warszawiaków na uroczysty toast z okazji urodzin PKiN. Początek o godzinie 22.30.
Tetris w oknach PKiN, 23 lipca
Dzień później Pałac Kultury i Nauki zmieni się w ogromną, mieniącą się kolorami instalację świetlną, stanowiącą jednocześnie interaktywną planszę do gry. Po zapadnięciu zmroku, od godziny 22:00 do ok. 3:00 rano, podświetlone okna Pałacu od strony ul. Marszałkowskiej zmienią się w planszę Tetris, jednej z najpopularniejszych gier wideo na świecie, posiadającej fanów na całym świecie. Zorganizowana zostanie strefa gracza, gdzie będzie można spróbować swoich sił na tak dużej planszy. Start Tetris na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki uświetni muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Placu Defilad. Finał turnieju odbędzie się kolejnego dnia, w okolicach godziny 23:00.
Światło i Dźwięk, 24 lipca
Istotnym elementem obchodów Jubileuszu będzie organizowany spektakularny pokaz Światło i Dźwięk na fasadzie Pałacu, który rozpocznie się w piątek 24 lipca o godzinie 22.00. Pokaz powstanie przy współudziale mieszkańców Warszawy oraz internautów z całej Polski. Przygotowana została specjalna aplikacja: "Złóż życzenia Pałacowi". Za jej pomocą wszyscy chętni będą mogli przygotować zintegrowane z podkładem muzycznym animacje graficzne, które uświetnią wyjątkowy moment urodzin. Propozycje zgłaszać można do 22. lipca do godz. 24:00, a najlepsze zgłoszone animacje nadesłane przez uczestników konkursu zostaną wykorzystane w pokazie.
Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch and Choir oraz miejski dansing na Placu Defilad, 25 lipca
60. urodziny Pałacu to również otwarty dla wszystkich mieszkańców koncert plenerowy z udziałem wyjątkowych gwiazd, połączony z miejską potańcówką. W sobotni wieczór o godzinie 21. pierwszy w Warszawie koncert promujący płytę "1976: A Space Odyssey".
Po koncercie, około godziny 23:00 rozpocznie się miejski dansing jazzowy, czyli JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego. Twórcy z różnych środowisk i w różnym wieku, różnorodne estetyki muzyczne i ponadczasowa miłość do muzyki i do Warszawy. W sumie kilkudziesięciu muzyków na scenie i wiele godzin wspólnej miejskiej zabawy.
Poznaj swój Pałac, 26 lipca
W niedzielę 26 lipca między 12 a 16 Pałac Kultury i Nauki otworzy dla mieszkańców pomieszczenia na co dzień niedostępne. Warszawiacy będą mieli okazję zwiedzić kulisy dwóch teatrów, które mieszczą się w PKiN – Studio i Dramatycznego. Na spacery można zapisać się poprzez stronę internetową Domu Spotkań z Historią.
Pałac Kultury i Nauki
jb/r
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock