Nie widać końca problemów Muzeum Warszawskiej Pragi. Półtoraroczne opóźnienie na budowie przy Targowej nie jest już jedynym poślizgiem. Właśnie unieważniono przetarg na koncepcję plastyczno-architektoniczną stałej ekspozycji muzeum.
Popełnili poważne błędy
Oficjalne uzasadnienie jest enigmatyczne i skomplikowane jednocześnie. Przetarg unieważniono "z powodu niezłożenia ofert niepodlegających odrzuceniu". Co to oznacza? O wyjaśnienia poprosiliśmy władze Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy (praskie muzeum jest jego oddziałem).
- Żadna z trzech ofert nie wypełniała założeń specyfikacji przetargu. Nie chodzi tu o błahe uchybienia formalne, to były poważne błędy merytoryczne - mówi tvnwarszawa.pl Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego i podaje konkretne przykłady: nieprawidłowa skala rzutów, brak komunikacji między kolejnymi częściami ekspozycji, brak przekrojów. - To zbyt trudne i ważne muzeum, żeby akceptować rzeczy, które nie są w pełni zadowalające. Uczciwiej było unieważnić ten przetarg – dodaje.
Będzie drugie podejście
Szefowa placówki przyznaje, że przetarg był klapą. W następnym podejściu projektant ekspozycji będzie poszukiwany najprawdopodobniej w konkursie. Magnesem dla uznanych biur ma być nagroda finansowa (przetarg takiej opcji nie przewiduje) i możliwość samodzielnej realizacji projektu.
- Podoba mi się koncepcja projektuj i wykonuj. Najlepiej zrobić to w formule zamkniętego konkursu - komentuje Janusz Owsiany ze Związku Stowarzyszeń Praskich. - Drugi sposób to zaproszenie młodych architektów i plastyków z najlepszych europejskich uczelni, dla których możliwość realizacji projektu byłaby sposobem na wypromowanie się. To rozwiązanie na pewno byłoby tańsze – twierdzi społecznik.
Szersza formuła konkursu
Organizatorzy przetargu potrzebują kilku tygodni na przemyślenie błędów pierwszego postępowania i opracowanie nowej specyfikacji. Zostanie ona rozszerzona, poza koncepcją plastyczno-architektoniczną, obejmie także projekt wykonawczy. - Na razie czekamy na informacje dotyczące finansowania przedsięwzięcia. Bez konkretnych deklaracji ratusza ciężko cokolwiek rozstrzygać – twierdzi Jolanta Wiśniewska, kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi.
W ogłoszonym w październiku 2011 przetargu wystartowały trzy firmy: Trex, Jaz–Architekci i Maksa.
Piotr Bakalarski
Źródło zdjęcia głównego: SZRM